Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Sally Nicholls – „Nasza własna wyspa” – Wyd. Zielona Sowa

Sally Nicholls – „Nasza własna wyspa” – Wyd. Zielona Sowa

nasza własna wyspa

Zaufanie i przede wszystkim miłość to podstawowe fundamenty stworzenia rodziny. Czasami tak bywa, że rodzina jest niestety niepełna. Tak właśnie stało się z trzema głównymi bohaterami książki.

Oprócz siebie nawzajem i dziadków, praktycznie nie mają nikogo na świecie. Wyobraźcie to sobie, matka umiera, ojciec odchodzi, a wy zostajecie sami na świecie ze swoimi problemami. Dziewiętnastolatek – pracujący ciężko na utrzymanie rodzeństwa i mieszkania skupia całą uwagę na tym czy starczy im pieniędzy na następny miesiąc zapominając całkowicie o młodszym rodzeństwie.  Dwunastolatka – nad wyraz dorosła, choć trochę jeszcze naiwna próbuje posklejać życie obu braci i stara się opiekować obojgiem. Na koniec ośmiolatek, który najgorzej znosi rozstanie z matką i brak uwagi ze strony tchórzliwego barta.

Jednak pomimo braku pieniędzy, co miesięcznych wizyt opieki społecznej i ciężkich dni są razem szczęśliwi. Nikt nie chce od nikogo odchodzić, czy przeprowadzać się. A kwestia braku pieniędzy szybko się zmienia, kiedy okazje się że umiera ich ciotka. W testamencie,  małej rodzinie zostaje zapisana pewna część spadku. Niestety, niby obiecany skarb jak się okazuje jest umiejętnie schowany i nikt nie domyśla się gdzie on się znajduje.  Nastoletnia Holly przed śmiercią ciotki dostała od niej pewien album, w którym nie są  tylko zwykłe zdjęcia rodziny. Dziewczyna postanawia odnaleźć skarb. Jednak pierwsza próba okazuje się rozczarowaniem.

Książka wzruszająca do głębi. Zachowania bohaterów na początku i na końcu to dwie odmienne kwestie. Warto też wspomnieć, że tytuł jest tylko symboliczny, a narratorem dziewczynka, opisująca swoją przeszłość i wydarzenia z nią związane. Czytając dalej można zobaczyć jakie poważne zmiany zachodzą w ich zachowaniu, myśleniu, czy nawet charakterze.  Miła i przyjemna lektura ukazująca, że nie tylko pieniądze stanowią szczęście w życiu. Przede wszystkim ważna jest miłość i zaufanie wspomniane przeze mnie wcześniej. Rozdzialiki naprawdę krótkie, a tekst napisany w tak łatwym języku, że nawet dziecko by zrozumiało.

Książka pokazuje jak świat dziecka jest odmienny od świta dorosłego.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.