Kryminał, DramatLiteratura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Sarah Lark – „Nadzieja na końcu świata” – Wyd. Sonia Draga

Sarah Lark – „Nadzieja na końcu świata” – Wyd. Sonia Draga

nadzieja na końcu świata

Autorka zabierając się do napisania tej książki zdobyła solidną wiedzę i lekcję historii na temat drugiej wojny światowej. Stalin po podpisaniu paktu z Hitlerem, mieszkańców wschodniej Polski deportował na Syberię.

Tysiące Polaków zmarło w obozach pracy. Wszystkich Polaków zaś, którzy przeżyli deportowano, a ci którzy przebywali w łagrach mieli być przewiezieni do Persji, a później umieszczeni w obozach wokół Teheranu. Ludzie w większości byli niedożywieni i chorzy, zmarli zaś pozostawiali po sobie wiele dzieci i młodzieży-sierot, dla których utworzono specjalne placówki i nazwano tzw. Małą Polską.

I tutaj właśnie rozpoczyna się historia dwóch młodziutkich sióstr Grabowskich: Heleny i Lucyny, którym rodzice zmarli. Starsza-Helena mając zaledwie dziewiętnaście lat, bardzo opiekowała się młodszą Lucyną, która z kolei była trochę beztroska.

Helena wraz z siostrą spędziła kilka lat na Syberii. W jej pamięci Syberia kojarzyła się z ogromnym zimnem(dochodzącym do -50 stopni Celsjusza).Nocami obie tuliły się do siebie, aby się ogrzać. Towarzyszyło im także robactwo i głód. Gdy pojawiła się okazja, wyjazdu do Nowej Zelandii, na drodze stanęły ograniczenia wiekowe. Tylko jedna z nich więc pojedzie do tego, jak się mogło wydawać, nowoczesnego kraju-oczywiście Lucyna.

Co zatem się stało, że zamiast Lucyny pojechała Helena?

Co stanie się z Lucyną?

Czy Helena poradzi sobie z wyrzutami sumienia?

Helena przedstawiając się jako Lucyna trafia do małej wiejskiej gminy w Nowej Zelandii-Pahiatua. Tam zostaje szantażowana przez mężczyznę, który ją rozpoznaje i zmuszana do aktów seksualnych. W pewnym momencie dowiaduje się, że jest w ciąży. Nie chce tego dziecka, nienawidzi go i zdesperowana chcąc popełnić samobójstwo rzuca się pod auto, w którym jedzie wraz ze swoją kuzynką James McKenzie-młody lotnik, który nie wykonawszy pewnego rozkazu, został zwolniony ze służby. Zabiera Helenę na farmę swoich rodziców. Ludzie w Nowej Zelandii byli zupełnie inni od tych w Europie, o wiele bardziej otwarci, a jednocześnie powierzchowni.

Co spotka Helenę na farmie?

Jak przyjmą ją tam rodzice Jamesa?

Co stanie się dalej z nią i jej dzieckiem?

Przepiękna i bardzo przejmująca historia.

Autorka podczas swoich podróży odkryła Nową Zelandię, która ją bardzo zafascynowała. Z nowozelandzkiej pasji zrodziły się książki o Maorysach. Także w tej historii pojawia się wątek o Maorysach, wierzeniach i czarach oraz amuletach, który sprawia, że książkę czyta się nie odrywając oczu. Łza się kręci w oku czytając tę historię i choć Helena jest postacią fikcyjną, to tak naprawdę ta historia zdarzyła się autentycznie. Przecudna książka. Dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga za tak wspaniałą książkę.

Musicie przeczytać ją koniecznie!

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.