Kryminał, DramatRecenzje książek

Sarah Vaughan – „Anatomia skandalu” – Wyd. Burda Książki

Sarah Vaughan – „Anatomia skandalu” – Wyd. Burda Książki

anatomia skandalu

„Anatomia skandalu” to trzymająca w napięciu i wciągająca powieść, której tłem jest skandal na szczytach władzy w Anglii, ale jak się szybko przekonujemy pod skórą tej historii toczy się wiele ciekawych wydarzeń.

Zaczyna się trochę banalnie.  Wysokiej rangi polityk, piastujący odpowiedzialne stanowisko w rządzie zostaje pewnego dnia oskarżony o gwałt i staje przed sądem. Historia jakich w ostatnim czasie słyszymy i czytamy bardzo wiele, ale sposób jej przedstawienia sprawia, że nie można się od niej oderwać, aż do ostatniej strony. Całe zdarzenie opisane jest z perspektywy każdej, z biorącej w nim udział osób. Poznajemy więc Jamesa, „złotego” chłopaka, absolwenta Oxfordu, syna bogatych rodziców, przystojniaka w drogim, dobrze skrojonym garniturze. Wszystko w życiu mu się udaje, kariera polityczna, wspaniała piękna żona, cudowne kochające dzieci. Jego najlepszym przyjacielem jest premier. James jest bezczelny i arogancki, ale nie pozbawiony uroku i czaru. Na szczególną uwagę zasługuje jego żona Sophie. Wiernie trwa przy mężu i dzielnie znosi obecność na sali sądowej gdzie przecież z drobnymi szczegółami opisywany jest czyn jakiego dopuścił się jej kochający mąż.

Bardzo ciekawa jest też postać prawniczki Kate, to jak autorka pokazuje jej przemianę z zahukanego dziewczęcia w pewną siebie, profesjonalną, doskonale przygotowaną adwokat, która ma też swoje tajemnice i  ciemne strony. Możemy zobaczyć jak wygląda praca pani prawnik, jak przygotowuje świadka do zeznawania przed sądem, przekonujemy się, że w procesie w sprawie gwałtu ważne jest nawet to jak  ofiara jest ubrana i uczesana.

Książka napisana jest bardzo ładnym językiem i tu należy się pełne uznanie dla tłumaczki z angielskiego pani Agnieszki Śmiechowskiej-Kłoczko. Powieść iskrzy się od świetnych sformułowań i mądrych zdań, jak chociażby to że „szczęście sprzyja tym, którzy potrafią z niego korzystać”, ale podejmuje też trudny temat gwałtu i próbuje zmusić czytelnika do odpowiedzi na pytanie, kiedy mamy tak naprawdę do czynienia z tym przestępstwem. Odpowiedź nie jest taka oczywista jak mogłoby się wydawać. Czy „nie” i „nie tutaj” znaczą to samo? Odpowiedzi na to wiele innych pytań znajdziecie w pasjonującej i porywającej powieści „Anatomia skandalu”.

Nie mogę nie wspomnieć o jeszcze jednej zalecie książki, są to cudowne opisy Oxfordu z jego starymi budynkami i wspaniałą biblioteką. Kiedy się je czyta wszystko, z najdrobniejszymi szczegółami pojawia się przed naszymi oczami, a ograniczeniem jest tyko nasza wyobraźnia. Gorąco polecam.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.