Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Selma Lagerlof – „Cudowna podróż” – Wyd. Siedmioróg

Selma Lagerlof – „Cudowna podróż” – Wyd. Siedmioróg

cudowna podróż

Wydawnictwo Siedmioróg wydało przepiękną lekturę szkolną dla klas szóstych pt. ”Cudowna podróż”-Selmy Lagerlof.

Lektura ta należy do kanonu lektur szkolnych w szkole podstawowej. Jest to historia pewnego chłopca, który miał około 14 lat i nazywał się Nils Holgersson. Ojciec bardzo narzekał na chłopca, że jest leniwy, a do tego ani myślał przykładać się do nauki w szkole i mówiąc najogólniej „był skończonym nicponiem”, że tylko nadaje się do pasania gęsi. Matkę zaś bardzo bolało, że chłopiec był niesforny i bez serca, okrutny dla zwierząt i wrogo usposobiony do ludzi.

I oto stało się coś dziwnego!

Chłopiec został przemieniony w elfa. W końcu zrozumiał, że został zaczarowany i ten mały ludzik to właśnie Nils – mały krasnal – prawie niewidoczny dla oczu. Nils zaprzyjaźnił się z dzikimi gęśmi i postanowił z nimi polecieć do Laponii.

Drogi Młody czytelniku, przeczytaj jakie przygody czekają tego małego chłopca, który zauważywszy, że jest taki mały schował się za liść łopianu.

Przeczytaj również jaką przemianę przeszedł chłopiec, gdzie z leniwego i niesfornego chłopca zmienił się nagle w miłego i skłonnego do pomocy małego krasnala, który bardzo kocha i szanuje zwierzęta. Ale są też minusy. Przez to, że Nils jest taki mały może grozić mu niebezpieczeństwo, np. przez rozkrzyczane wrony.

Jak myślicie kto go uratował?

Przeżyjcie wraz z Nilsem niezwykłe przygody, przeczytajcie co czeka chłopca i kim była wietrzysta czarownica?

Przeczytajcie o mieście, które unosi się na wodzie i czy orzeł Gorgo był groźny?

Chłopiec bardzo się cieszył z tego że został uwolniony z czaru, ale z drugiej strony bardzo żałował że musi się rozstać z dawnymi, dobrymi przyjaciółmi. W chłopcu wezbrała się taka tęsknota, za odlatującymi towarzyszami, że przez chwilę poczuł żal, że nie jest już małym Paluszkiem i nie może podróżować nad morzem i lądem ze stadem dzikich gęsi. Wspaniała i fascynująca książka. Bardzo ją polecam i to nie tylko Młodym czytelnikom, bo jest tak wciągająca, że na pewno spodoba się też dorosłym czytelnikom.

 

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.