Kryminał, DramatRecenzje książek

Siegfried Lenz – „Minuta Ciszy” – Wyd. Dobra Literatura

Siegfried Lenz – „Minuta Ciszy” – Wyd. Dobra Literatura

minuta ciszy

Proponuję Państwu historię opartą na faktach Pana Siegfrieda Lenza  pt.”Minuta ciszy”. Akcja toczy się w szkole średniej w małej nadbałtyckiej miejscowości w Niemczech, głównymi bohaterami są młoda nauczycielka języka angielskiego Stella i osiemnastoletni Christian – przewodniczący klasy, którą uczy Stella. Zawiązuje się między nimi uczucie, jak również łączy ich wspólna pasja – żeglarstwo.

Stella Petersen była bardzo lubiana wśród uczniów, a ci którzy jeździli razem z nią na wycieczki byli zachwyceni jej pomysłami, wspaniałą atmosferą, która udzielała się wszystkim uczniom, ponieważ Stella wzbudzała poczucie wspólnoty. Christian zadurzył się w swojej nauczycielce po uszy i wiązał z nią wspólne plany. A i Stella odwzajemniała to uczucie, choć nie dawała go po sobie poznać. I oto zdarzył się straszny wypadek, w którym ginie Stella. Co takiego się wydarzyło? Gdy Christian dowiaduje się o śmierci ukochanej, załamuje się. Stella zostawia jednak po sobie list, w którym wyznaje miłość chłopcu, co jeszcze bardziej potęguje jego ból po stracie ukochanej. Dodatkowym ciosem dla Christiana jest prośba dyrektora szkoły, aby wygłosił mowę pożegnalną, ponieważ jest przewodniczącym klasy. To już za dużo dla chłopca – odmawia, lecz bierze udział w ceremonii pogrzebowej.

To piękna, lecz jakże tragiczna miłość i choć przez niektórych krytykowana, bo ona przecież nauczycielka, a on uczeń, i to im po prostu nie wypada.

Autor ukazuje w tej cieniutkiej książeczce historię miłości mówiącą o dorastaniu młodego człowieka i sposób na pokonanie tak wielkiej straty, bo to przecież pierwsza i największa miłość Christiana.

Książka w miękkiej oprawie, króciutka, bo zawiera niewiele ponad 130 stron i można ją przeczytać w jedno popołudnie. To lektura, którą warto przeczytać, bo inspiruje i daje do myślenia, oraz pozostawia po sobie cenny ślad.

Zachęcam i zapraszam do wspólnej wędrówki.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.