Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Siri Pettersen – „Evna” – Wyd. Rebis

Siri Pettersen – „Evna” – Wyd. Rebis

evna

Trzeci i zarazem ostatni tom z przygód dzielnej Hirki. Tym razem nastolatka będzie musiała się zmierzyć ze swoim własnym dziedzictwem, stać się nad wyraz dorosła pomimo swojego wieku i osiągnąć cel idąc po trupach.

Po odkryciu zagadki swojego biologicznego ojca dziewczyna postanawia wyruszyć w dalszą krainę która okazuje się jej dawno utraconym domem. To tam się urodziła, to tam powinna spędzić swoje dzieciństwo, to tam powinna żyć dotychczas. Jako jedyna spadkobierczyni ojca Graala wraz z sercem zabitego brata wyrusza, aby naprawić żyły Evny, nakarmić udręczony lud i przywrócić równowagę w świecie. Już na samym początku jest jej trudno. Znów dotyka ją brak akceptacji pomiędzy swoimi.  Wytykanie braków mięśni, wytrwałości i charakterystycznego wyglądu jakim cechują się Umpiri. Nowa rodzina Hirki jest dla niej całkiem obca, gdyby nie podobieństwo ognistoczerwonych włosów, to już dawno by nie żyła. W tym świecie, w którym się znalazła panują krwiożercze zasady. Nikt nie pokazuje słabości i posłuszeństwa, panuje wyższość najstarszych domów i niższość w hierarchii.

Czy to jest to czego pragnęła od dzieciństwa?

Przybyła tu z misją odbudowania Evny,  a nagle dowiedziała się, że ma poprowadzić powstanie i idącą za tym walkę. Co tu zrobić, aby zyskać ich uznanie.

Czy plany ojca Hirki były tak nikłe i egoistyczne?

Czy jest tak naprawdę wrogiem, czy przyjacielem?

Ostatni tom,  i cóż muzę powiedzieć, że bardzo zaskakujący. Hirka nareszcie znalazła swoje dziedzictwo, odnalazła korzenie splatające ją z wielką rodziną niewidzących. W końcu dowiedziała się kim jest. W tej książce stopniowo, aczkolwiek bardzo powoli autorka pokazuje jak następuje przemiana Hirki, nie tylko psychiczna, ale i fizyczna. Walka o władzę jest zdradliwa i ponosi wszelakie konsekwencje, nawet nie wiesz, że bliskie ci osoby manipulują tobą dla swoich własnych zysków.  Czy taka jest ojcowska miłość? Myślę, że nie i dopiero na końcu coś sobie uświadomił. Tak naprawdę to fabuła była dla mnie soczystym kąskiem, wszystkie uczucia – zdrada, ból, przyjaźń i miłość, to coś co sprawia że książka nie staje się monotonna i nudna. Dlatego wielki plusik dla całej serii.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.