Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Stanisław Lem – „Ogród ciemności i inne opowiadania” – Wyd. Literackie

Stanisław Lem – „Ogród ciemności i inne opowiadania” – Wyd. Literackie

ogród ciemności i inne opowiadania

Stanisław Lem urodzony we Lwowie-syn laryngologa, już jako młody chłopiec odznaczał się jako geniusz. Urodzony technokrata, a zarazem humanista. Jako dziecko kojarzyłam go głównie z utworu szkolnego „Bajki robotów”.

Świat przedstawiony w utworach Lema różni się od rzeczywistości, jednak autor nie daje nam do zrozumienia iż przedstawia rzeczy niezwykłe. W opowiadaniu Sto trzydzieści siedem sekund połączone są ze sobą komputery z całego świata i potrafią przewidywać przyszłość.

Lemowi losy świata i przepowiednie kojarzyły się głównie z przejściami wojennymi i loterią rządzącą życiem i śmiercią. Od razu można tutaj dostrzec zbrodniarzy wojennych, ich chciwość i rządzę władzy, utożsamiają się z władcami zamieszkującymi baśniowe  państewka.

W tytułowym Ogrodzie ciemności autor ukazuje się czytelnikowi jako romantyk, który tęskni za światem i miłością do kobiety. W ostatnim opowiadaniu opisany jest zamach na Jana Pawła II i walczące ze sobą dobro ze złem, ciemność z jasnością, czy też białe z czarnym.

Zacytuję tutaj fragment utworu, który mnie poruszył ”Ścieżynką wśród gąszczu, zakosami wiodącą w dół, schodzi papież. Jest jeszcze dość daleko. Nie porusza się już z kapłańską dostojnością, lecz niemal biegnie spiesząc z pomocą. Szeroko rozpostarta czarna szata, okrywająca mordercę, zaczyna bieleć. Staje się coraz jaśniejsza. Siwieją mu włosy martwej głowy. Na koniec staje się biały jak śnieg-taki sam jak papieskie suknie”.

Utwory Lema nie są łatwą lekturą. W myśl tzw. prawa Lema „Nikt nic nie czyta, jeśli czyta nic nie rozumie, jeśli rozumie natychmiast zapomina”. Może więc ze względu na powszechny brak czasu, nadmierną podaż książek oraz zbytnią doskonałość reklamy.

Książka mimo iż jest trudna, godna jest polecenia i Waszej uwagi. Wydana w twardej oprawie, zawiera 20 opowiadań i 647 stron. Zachęcam Cię Drogi czytelniku zapoznaj się z tymi wyjątkowymi opowiadaniami, a dla fanów Stanisława Lema jest to niezwykła i porywająca lektura.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.