Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Straż Graniczna – Anna Gorczyca – Wyd. Muza

Straż Graniczna – Anna Gorczyca

Straż Graniczna

Statystyczny funkcjonariusz Straży Granicznej jest przed czterdziestką, ma wyższe wykształcenie i co trzeci to kobieta. Ich głównym zadaniem jest ochrona granicy przed nielegalnymi imigrantami, przemytnikami czy terrorystami. Ile osób może się ukryć w ciężarówce przewożącej arbuzy albo jabłka? Jedna, dwie, trzy, a może piętnaście?

Placówka Straży Granicznej w Medyce chroni 20-kilometrowy odcinek granicy państwowej. W akcji tej również pomagają czteronożni funkcjonariusze – psy patrolowe. Nie tylko tropią osoby, które próbują „na dziko” przekroczyć granicę, ale i również biorą udział w akcjach ratowniczych zaginionych osób. Pies to partner na służbie, a przyjaciel dopiero po skończonej pracy. Nigdy nie zostawi swojego opiekuna –przewodnika, podczas akcji jest w stanie za niego oddać życie. Dlatego należy się szacunek, szczególnie tym, którzy są już weteranami.

”Kola zarobił duże pieniądze na organizowaniu przerzutu nielegalnych imigrantów przez zieloną granicę. Został skazany na trzy lata za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przerzut nielegalnych imigrantów i czerpanie z tego korzyści”. Ile osób przemycił? Udowodniono mu 200, ale było więcej… Dla osób jego pokroju nielegalni imigranci to „towar”, taki sam jak papierosy, broń czy narkotyki.

Reportaż o pracy Straży Granicznej to historie, które kiedyś zdarzyły się naprawdę. Epizodyczne relacje strażników z niektórych akcji uświadamiają czytelnikom, jak ważna jest praca funkcjonariusza na przejściu granicznym. Książka ta ukazuje zupełnie inne spojrzenie na tę pracę, jak również na człowieka. To bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszej sytuacji, ponieważ dużo jest głosów potępiających strażników. Dodatkowo również, oprócz relacji funkcjonariuszy w książce znajdują się historie przemytników oraz imigrantów. Autorka książki zebrała te wszystkie wypowiedzi w formie reportażu i przedstawiła go czytelnikowi.

Książkę – Straż Graniczna czyta się z wielkim zainteresowaniem, nie spodziewałam się, że praca strażników jest tak niebezpieczna i bardzo odpowiedzialna, przemytnicy ludzi, narkotyków, towarów bez akcyzy, to z nimi codziennie muszą się mierzyć funkcjonariusze na przejściu granicznym.

https://dobrerecenzje.pl/straz-graniczna-anna-gorczyca-wyd-muza/

Strona wydawnictwa: https://muza.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.