Literatura piękna

Stroiciel – Daniel Mason – Wyd. Rebis

Stroiciel – Daniel Mason

stroiciel

https://dobrerecenzje.pl/stroiciel-daniel-mason-wyd-rebis/

Pierwsze co skojarzyło mi się czytając tę książkę, to że Edgar Drake – Stroiciel – w pewnym sensie przypomina mi Bronisława Malinowskiego – polskiego antropologa, podróżnika, który badał tubylcze ludy. Co prawda Edgar został wysłany do Azji, a Malinowski badał Wyspy Trobrianda, ale w trakcie czytania nie mogłam pozbyć się wrażenia podobieństwa.

Edgar Drake to znany stroiciel fortepianów w Londynie. Szczególnie specjalizuje i interesuje się fortepianami marki Erard. Takie też otrzymuje zlecenie od Ministerstwa Wojny. Major Caroll, który odbywa służbę na Dalekim Wschodzie potrzebuje stroiciela właśnie do modelu Erarda. Major zażyczył sobie najpierw aby sprowadzono mu ten fortepian, a później poinformował Ministerstwo, że poprzez klimat w Birmie potrzebuje pomocy stroiciela, aby fortepian był w pełni sprawności.

Tym sposobem Edgar wyrusza w daleką podróż aby w Birmie móc zająć się strojeniem sławnego fortepianu. Podróż ta połączona będzie z rozłąką z ukochaną żoną. Edgar na początku boi się reakcji żony, jednak ta przyjmuje to ze spokojem, a nawet zachęca męża do wyjazdu i sugeruje, że to zaszczyt pracować dla Ministerstwa Wojny.

Już w drodze na statku Edgar poznaje ciekawych ludzi, poznaje ich historie, czyta opracowania majora o Birmańskich ludach i nie może się doczekać spotkania ze sławnym majorem, który już po opracowaniach widać, jak bardzo odstaje od wojskowych pracujących w Ministerstwie Wojny.

Gdy Edgar przybywa na miejsce uroki kraju i ludności od razu go urzekają. Widzi czarne kobiety, które mają pomalowane twarze na biało, w koła, w paski, we wzory – dowiaduje się, że to tak jak białe kobiety używają pudru, tak te czarne upiększają swoje twarze. Poznaje wierzenia tamtejszego ludu i ich zwyczaje.

Jak potoczy się dalej pobyt Edgara? Czy będzie chciał po takich przeżyciach wrócić znowu do domu, do żony?

Powieść Stroiciel okrzyknięta została światowym bestsellerem. Historia ta nigdzie się nie spieszy, nie pędzi. Akcja dzieje się powoli, a zarazem wydarzenia toczą się dalej, nasz bohater ciągle przeżywa coś nowego, płynie w tej podróży. A czytelnik płynie wraz z nim. Spokojnie przemierza podróż razem z Edgarem.

Jeśli nie szukacie porywającego kryminału, stresującego i trzymającego w napięciu thrillera – to właśnie Stroiciel jest wyborem, którego poszukiwaliście. Pochłonie on Was w swej delikatnej i spokojnej akcji. Bądźcie odkrywcami, antropologami ale i wielbicielami fortepianów!

Strona wydawnictwa: https://www.rebis.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.