Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Susie Hodge – „Krótka historia sztuki”

Susie Hodge – „Krótka historia sztuki”

krótka historia sztuki

„Krótka historia sztuki” to kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach sztuk pięknych. Kierunki artystyczne to nazwy nadawane poszczególnym stylom tworzonym w określonym czasie przez artystów.

Niektóre kierunki takie jak renesans czy barok otrzymały swoją nazwę długo po tym jak zaistniały. W tej książce znajdziecie także opis najznakomitszych dzieł sztuki powstałych na przestrzeni 18000 lat. Dzieła sztuki to portrety, rzeźby, akty, pejzaże, alegorie, mity i historie religijne, a każde z nich niesie ważne przesłanie.

Dzieła te zostały wybrane ze względu na swoją wyjątkowość w przedstawieniu umiejętności artystów, którzy byli za życia wyszydzani lub potępiani. Tematy w sztuce są często przesłaniem na temat życia, społeczeństwa i natury ludzkiej, choć nie mówią nam o tym wprost, ale dają nam do zrozumienia.

Często niektóre tematy , jak np. pejzaż czy religia występują częściej w określonych okresach lub kierunkach. Techniki w sztuce to np. rysunek węglem drzewnym po sitodruk i od fresku po skrót perspektywiczny, artyści wytworzyli niezliczoną ilość technik i metod twórczych.

Ten rozdział jest przeglądem głównych technik artystycznych stosowanych w historii, takich jak: podmalówka, metoda wosku traconego, farba olejna czy impast.

Książka więc została podzielona na cztery oddzielne części: kierunki, dzieła, tematy i techniki. Każda część może być czytana oddzielnie albo w połączeniu z pozostałymi.

Główna część-Dzieła zawiera 50 najważniejszych prac znanych artystów, np. Mona Lisa-Leonardo Da Vinci to znane dzieło olejne na desce z białej lombardzkiej topoli. Wykorzystując holenderski wynalazek farby olejnej artysta osiągnął efekt tzw. dymu. O badaniu przez malarza świata przyrody świadczy stosowana w jego obrazach perspektywa atmosferyczna.

Książka ta to kopalnia wiedzy dla fachowców, ale i ciekawa książka dla laików. Przepięknie wydana, na papierze kredowym, szyta, w rękach czytelnika prezentuje się jak album. Świetnie może nadawać się na prezent, dla tych których te techniki i dzieła interesują. Zachęcam Was do przeczytania, jest w tej książce mnóstwo wyśmienitych dzieł znanych artystów, o których można się dużo dowiedzieć.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.