Święty Szarbel i inni święci z Libanu – oprac. Monika Białkowska

Święty Szarbel jest patronem Libanu. Jego rodzice byli ubogimi rolnikami w górach. Szarbel urodził się jako piąte dziecko w rodzinie zaś, rodzice na chrzcie dali mu imię Józef. Kiedy chłopiec miał trzy lata, jego ojciec zmarł, a matka aby zapewnić swoim dzieciom chleb i edukację zdecydowała się wyjść drugi raz za mąż, za Ibrahima, który był właścicielem ziemskim a jednocześnie stałym diakonem.
Młody Józef zafascynowany diakonatem ojczyma, postanowił wstąpić do zakonu, z czego rodzina nie była zadowolona, więc Józef postanowił uciec z domu. Trafił do klasztoru Świętego Marona w Annaya, gdzie złożył śluby zakonne przyjmując imię Szarbel (Sarbeliusz) na cześć męczennika z Antiochii z I wieku.
Żył bardzo prosto. Jego cela miała sześć metrów kwadratowych i nie było w niej nic, żadnego mebla, żadnych pamiątek. Była tylko lampa, dzbanek z wodą i siennik pokryty kozią skórą, wypełniony liśćmi dębu.
Jadł tylko dwa razy dziennie, sypiał niewiele, nie używał pieniędzy. Odzywał się tylko wtedy, gdy go o coś pytano, nigdy zaś nie mówił pierwszy. Zawsze był skupiony na modlitwie, a jego kaptur był zawsze opuszczony i zasłaniał oczy.
Jakich cudów dokonał Szarbel?
Jak i kiedy zmarł?
Dlaczego nad jego grobem pojawiło się światło?
I dlaczego dziwny płyn wydobywał się z trumny Szarbela nawet po stu latach od jego śmierci?
O tym przeczytacie w bardzo niewielkiej książce: Święty Szarbel i inni święci z Libanu, znajdziemy tam takie postacie świętych jak: święty Maron, święty Nimatullah oraz święta Rafka.
Książeczka zawiera nie tylko życiorys świętego, ale również koronkę, modlitwy oraz orędzie. Liban to jest miejsce niezwykłe. Święty Jan Paweł II mówił, że: ”Liban to coś więcej niż kraj – to przesłanie”.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej – przeczytajcie proszę tę niewielką książeczkę. To bardzo ciekawa i pouczająca lektura, nie tylko przeznaczona do modlitwy.
Strona wydawnictwa: https://www.swietywojciech.pl/