Horror, Thriller, Sci-Fi

Sygnał – Maxime Chattam – Wyd. Sonia Draga

Sygnał – Maxime Chattam

sygnał

Sygnał to przerażający horror, który bazuje na strachu i wyobraźni czytelnika. Historia, która została opowiedziana na kartach tej książki, porusza najgłębsze lęki, pojawiające się późno w nocy w naszym umyśle. https://dobrerecenzje.pl/?p=7030

Mahingan Falls, to miasteczko całkowicie odcięte od świata. Cały teren wokół tej małej mieściny jest otoczony wysokim murem, który potocznie przez mieszkańców nazywany jest Paskiem. Jedyną prawdziwą atrakcją dla turystów jest wielka antena nadawcza, znajdująca się na samym wierzchołku góry – Wendy. Pępowina, bo tak została ochrzczona, jest jedynym źródłem połączenia ze światem, bez niej społeczność byłaby całkowicie odcięta od wszystkiego.

Mieszkańcy są dość ponurzy, każdy każdego zna, jak to w małej mieścinie, natomiast sąsiedztwo jest dość daleko od siebie rozlokowane, szczególne w niższych partiach miasteczka.

Pewnego razu do Mahingan Falls sprowadza się świeża krew. Pięcioosobowa rodzina zajmuje dom, który od bardzo dawna nie miał lokatorów ze względu na swoją przerażającą przeszłość. Przeprowadzając się z Nowego Yorku, Spencerowie oczekują spokoju, który niejako ma wynikać z faktu, iż ich nowo zakupiony dom znajduje się w całkowitym lesie, na srogim odludziu. Na pierwszy rzut oka farma, odrestaurowana wydaje się istnym gniazdkiem dla małżeństwa z dość dużym stażem, dwójki młodych nastolatków, małej dziewczynki i psa. Lasek, który otacza posiadłość, zapachami przyciąga młodego labradora. W chwili, kiedy pies wchodzi w gęstwinę Chad i Owen, nastolatkowie należący do nowojorskiej rodziny ostatni raz widzą swojego pupila przy zdrowych zmysłach, jeżeli można tak powiedzieć o psie. Później to co się z nim dzieje, już jest nie do wytłuczenia, zwierzę zachowuje się dziwnie, od kiedy wrócił z lasu z podkulonym ogonem, nie chce wychodzić nawet z domu, tak bardzo się czegoś boi. Początkowo rodzina nie zwraca zbytnio uwagi na psa, ot miasteczkowy pies przestraszył się jakiegoś dzikiego zwierzęcia, ale czy powinno się to lekceważyć?

Problemy dopiero zaczynają narastać, kiedy Chad i Owen z paczką nowo poznanych kolegów zapuszczają się głęboko w las i odkrywają, że miasteczko Mahingan Falls kryje nie jedną krwawą tajemnicę. Następnie ciąg tak różnych od siebie wydarzeń takich jak np. ukryty pokój na strychu w domu, płacz przestraszonego dziecka, które nie chce spać w swoim pokoju i dziwne uczucie, gdy ktoś z rodziny przechadza się nocą po domu, uczucie że ktoś ich obserwuje, zmierzają ku strasznej prawdzie.

Według wydawców Sygnał jest to złożenie hołdu wyśmienitym twórcom takim jak: Stephen King, czy H. P. Lovecraft i ja w pełni się z tym zgadzam, ponieważ podczas czytania z łatwością rozpoznałam fragmenty, które najprawdopodobniej według mnie zostały stworzone w oparciu o inspirację tymi dwoma legendami horroru. Fabuła jest tutaj bardzo rozbudowana i to jest dla mnie wielki plus, ponieważ scenografia pojawiająca się w tekście nie jest czytelnikowi wpychana młotem do głowy. Przedstawienie krajobrazu, miejsca, niekiedy nawet przydługie opisy są warsztatem, którego pisarz uczy się całe życie i opanowanie tego do perfekcji wymaga bardzo dużo czasu. Nie nastawiajmy się też tutaj, na jednego głównego bohatera, ponieważ go nie ma, autor w Sygnale stworzył rozumowanie zbiorowe, ujrzenie wydarzeń z różnych perspektyw. Bohaterów jest naprawdę sporo i poznawanie każdego po kolei, wczytywanie się w jego psychikę i przeżywanie jego przeszłości to specjalny zabieg, który miał służyć temu aby czytelnik polubił danego bohatera, aby potem brutalnie przerwać tę więź. Wydarzenia opisane w fabule, niekiedy bardzo rzeczywiste opisy masakry ożywają w wyobraźni, aby potem wkraść się w nasze umysły wprost do snów. Jeżeli miałabym coś więcej napisać, to byłoby krótkie zdane – strzeżcie się Sygnału, to prawdziwa zagłada ludzkości w rękach nieodpowiedzialnych istnień.

Strona wydawnictwa: https://soniadraga.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.