Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Szymon Nowak – „Dziewczyny wyklęte” – wyd. Fronda

Szymon Nowak – „Dziewczyny wyklęte” – wyd. Fronda

dziewczyny-wyklete-b-iext28374596

 

Wspaniała książka zawierająca aż szesnaście ciekawych i wciągających opowieści o walecznych patriotkach. Dziewczyny służyły w partyzantce, gdzie najczęstsze role które pełniły to sanitariuszka lub łączniczka. Nie wszystkie używały nawet broni. Owszem każda miała jakiś mały pistolecik, ale trzymany na „czarną godzinę” kiedy lepiej zabić się samemu niż wpaść w ręce strasznych komunistów.  Był to trudny czas, trzeba było się ukrywać, często zmieniać  miejsce zamieszkania, a niekiedy nie można było nawet wrócić do rodzinnego domu, do rodziców, dziewczęta odnajdywały w młodych i przystojnych partyzantach swoich ukochanych. Niektóre miłości niestety kończyły się tragicznie. Kara śmierci to częsty wyrok propagandowych sądów przed którymi stawali partyzanci.

Książka liczy 516 stron, lecz gwarantuję Wam, że przeczytacie ją w dwa dni. Historie dziewczyn są tak poruszające i tak pochłaniające, że nie sposób się od nich oderwać. Kiedy już przeniesiecie się w komunistyczne czasy i zaczniecie poznawać historie wyklętych, to poczujecie się jakbyście tam byli razem z nimi.

Autor w książce umieszcza także mnóstwo zdjęć, nawet tych które do tej pory nie były jeszcze publikowane. Dzięki takiej ilości zdjęć jeszcze bardziej zaprzyjaźniamy się z naszymi bohaterkami. Są to zdjęcia z ich młodości, razem z ich sympatiami, dziećmi, ale są i te które robiono im w trakcie pobytu w więzieniu i  już po wyjściu.

Ze smutkiem trzeba powiedzieć, że tylko nieliczne przetrwały ten okrutny czas. Większość z nich albo została skazana na karę śmierci, albo wywieziona do łagrów. Te które przeżyły do tej pory wspominają swoje koleżanki i kolegów z oddziału.

Twarda oprawa książki na pewno przyciąga czytelnika. Można by pomyśleć nawet, że ta oprawa to symbol naszych odważnych i twardych dziewcząt które walczyły o wolność Polski. Okładka, a na niej piękna polska dziewczyna w mundurze.

Książka napisana w formie opowiadania z dużą ilością dialogów. Jest to ogromny plus, dlatego, że nie czytamy suchych faktów, które często wiele osób bardzo szybko nudzą. Tutaj wciągamy się w każdą historię z osobna i przeżywamy razem z naszymi bohaterkami ich wzloty i upadki.

Jest to historia, którą powinien przeczytać każdy.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.