Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Tadeusz Januszewski – „Kazimierz Przerwa – Tetmajer” – Wyd. Iskry

Tadeusz Januszewski – „Kazimierz Przerwa – Tetmajer” – Wyd. Iskry

kazimierz przerwa - tetmajer

Tadeusz Januszewski jest autorem  książki o Kazimierzu Przerwa – Tetmajerze. To pięknie i z wielką precyzją opisana biografia wielkiego autora i miłośnika Tatr.

Tetmajer urodził się 12 lutego 1865 roku jako panicz Ludźmierski, w majątku, który jego ojciec kupił kilka lat przed narodzinami syna, aby to miejsce utracić gdy Kazimierz miał lat 18. Właściwym miejscem zamieszkania były Tarnów i ziemia tarnowska. Kazimierz debiutował w 1886 roku w połowie studiów, nowelą góralską „Rekrut”. Tetmajer wraz z kolegami zdecydowali, że będą wydawać miesięcznik „Myśl”, w którym pojawił się pierwszy egzemplarz „Poezji”, gdzie Kazimierz przesłał Hoesickowi „swemu drogiemu, jedynemu przyjacielowi, jako pamiątkę wczesnej młodości”. Szybko doceniono i dostrzeżono wielki talent i warsztat Tetmajera, zwłaszcza niezwykłą plastyczność wierszy. Wyróżniano w jego twórczości świetną szkołę  u największych poetów romantycznych. Nazwano go nawet następcą Słowackiego. Tetmajer przede wszystkim uwielbiał zwiedzać, np. podczas jednego miesiąca zobaczył Wiedeń, Strasburg, Monachium i Frankfurt nad Menem. Poznawał galerie i muzea i oczywiście rozglądał się za dziewczynami. Jak to autor ujął „polował na dziewczyny”. W 1901 roku Tetmajer pisał sporo, ale z wielkim trudem, bo nerwica serca wciąż mu dokuczała, zaś w drugiej połowie czerwca przeniósł się do Zakopanego, które szczerze ukochał „Przychodzą do mnie górale, grają, śpiewają, tylko że oni mają po 70 lat a ja 36”. Kazimierz Przerwa – Tetmajer zmarł 1940 roku na skutek niewydolności krążenia. W szpitalu po jego śmierci wykonano badania, serce i mózg zabrano do balsamowania, lecz wszystko to uległo zniszczeniu w Powstaniu Warszawskim.

Kazimierz Przerwa – Tetmajer to pierwszy poeta polskiego modernizmu, jego największą namiętnością były kobiety. Pisał o nich „Zginę przez Ciebie – nim zginę, krzyknę, że ginę przypadkiem…” Jednak największą miłością ukochał Tatry, żywioły górskie i swobodę „Dumny nieuskromiony  witaj mi żywiole! Zawsze ciebie kochałem ze wszystkich najwięcej!”

Książka wydana przez Wydawnictwo Iskry w pięknej twardej oprawie. Rozdziały zawarte w niej są opisane chronologicznie latami w których żył i tworzył Tetmajer.

Książka zawiera 276 stron, czyta się ją z wielkim zapałem, więc drogi czytelniku poznaj losy tego wielkiego polskiego poety i jego sukcesy literackie, a także gwałtowne namiętności do kobiet.

Zachęcam gorąco do lektury.

Moja ocena: 10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.