Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Thomas Morgenstern – „Moja walka o każdy metr” – Wyd. SQN

Thomas Morgenstern – „Moja walka o każdy metr” – Wyd. SQN

moja walka o kazdy metr

Thomas Morgenstern to austriacki skoczek narciarski, ośmiokrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz olimpijski. Napisał swoją autobiografię „Moja walka o każdy metr”. Jest to szczera opowieść o dojrzewaniu do decyzji. Po raz pierwszy mamy okazję w tej książce dowiedzieć się co tak naprawdę kierowało Morgim, gdy ogłosił tę nowinę jakże przecież tragiczną dla tak młodego jeszcze skoczka.

Morgi to wspaniała osobowość, niezwykle ambitny sportowiec, przesympatyczny młody człowiek, zawsze uśmiechnięty i z wielkim poczuciem humoru. W swojej książce szczerze i w przejmujący sposób opowiada o swojej codziennej pracy, dyscyplinie, radościach i smutkach, również o swoich bliskich, a szczególnie o swojej prześlicznej córeczce Lili. Kochają go tłumy fanów. Staczając ze sobą niezwykle ciężką walkę po kolejnych upadkach pozostał sobą.

 Książka w miękkiej oprawie zawiera 234 strony, jest podzielona na rozdziały. Czyta się ją jednym tchem z wypiekami na twarzy, a zdjęcia w książce piękne i barwne sprawiają, że jeszcze bardziej wspomnienia te się przybliżają, bo przecież nie tak dawno widzieliśmy go na belce startowej i trzymaliśmy za niego kciuki. Książka jest bardzo szczera i zawiera zwierzenia sportowca, jakże autentyczne. Przytoczę fragment „Bałem się przed każdym skokiem, ale mimo to skakałem. Kochałem to.” Aż nie można uwierzyć, że 26 września 2014r Morgi ogłosił zakończenie kariery.

 Z pewnością tę książkę przeczyta każdy i to może nie jeden raz, bowiem Morgi pokazuje w niej „swoją duszę”. Jest niezwykle wrażliwym młodym człowiekiem, który otwiera się przed czytelnikiem, dzielnie walczy nie tylko na skoczni, ale i w życiu pokonując przeszkody nie tylko fizyczne, ale i psychiczne (walka ze strachem). Opowiada również o swoje sferze prywatnej (rozstanie z partnerką).

Przeczytajcie proszę to szczere wyznanie światowej klasy skoczka, który nigdy się nie wywyższał i pokazał nam wyjątkową lekcję pokory i dojrzałości.

 Wydawnictwo SQN na pierwszej stronie książki umieściło sentencję Łukasza Kruczka  – trenera polskich skoczków narciarskich, którą na koniec przytoczę „Linia życia Morgiego nie jest ani prostą wznoszącą, ani równią pochyłą. To sinusoida dotykająca nieba i sięgająca granicy wytrzymałości”

Ocena:10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.