Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Thomas Reinertsen Berg – „Teatr świata” – Wyd. Znak

Thomas Reinertsen Berg – „Teatr świata” – Wyd. Znak

teatr świata

Świat jest teatrem, w którym  na scenie cały czas toczy  się akcja.

Mapy-to obrazy świata-to świat w obrazach.

Każda mapa w tej książce reprezentuje inny sposób widzenia świata, począwszy od spekulacji Greków po wiarę średniowiecza, od empirycznej, naukowej i obiektywnej kartografii renesansu po gromadzenie olbrzymich zasobów danych w epoce cyfrowej. Wszystkie te mapy mają wspólną cechę: sposób w jaki obrazują świat, wiele mówi nam o tym, co było ważne i co było możliwe w czasach kiedy one powstawały.

Człowiek bowiem oglądał świat z lotu ptaka długo przed tym, zanim nauczył się latać. Od czasów prehistorycznych rysowaliśmy otoczenie widziane z góry, żeby zorientować się gdzie jesteśmy.

Porównywanie świata do teatru było popularne w czasach Orteliusa. Angielski dramaturg Richard Edwards powiedział ”Pitagoras powiedział, że ten świat podobny jest scenie, na której wielu swe role odgrywa”.

Książka zawiera unikatowe mapy, które można tylko tutaj zobaczyć m.in. najstarsza zachowana średniowieczna mapa powstała pod koniec VII stulecia: u góry Chrystus z rozłożonymi ramionami króluje nad Ziemią, lub wykuta w skale około 1000 lat przed naszą erą mapa z Biedoliny. Można ją zobaczyć wybierając się na wycieczkę do Val Camonica we włoskich Alpach.

Można tu także znaleźć mapę z epoki faraonów na papirusie, bądź rekonstrukcję pierwszej na świecie mapy opracowanej na podstawie zdjęć lotniczych-przez wojska brytyjskie przed atakiem na Niemców we francuskiej wiosce Neuve-Chapelle w 1915 roku. Chociaż atak nie przebiegł tak jak planowano, samą mapę uznano za sukces, zapoczątkowało to wykorzystanie zdjęć lotniczych do sporządzania map. Za każdym wielkim odkryciem geograficznym stał podróżnik.

Każda wyprawa przemierzała nowe przestrzenie kuli ziemskiej. Od czasów Orteliusa okres zdatności mapy ciągle się skracał. Jego atlas starzał się po trzydziestu latach – a my zaczniemy korzystać z map aktualizowanych co minutę.

Czy naprawdę będziemy oglądać świat ”teraz”?

Książka ta jest przewspaniała. To prawdziwa perełka, po którą naprawdę warto sięgnąć, aby się w niej zagłębić i zatracić w zamierzchłych czasach. Do tego jest przepięknie wydana. Twarda oprawa i szycie sprawiają, że chce się  trzymać w ręku taki unikat.

Zachęcam Was moi drodzy sięgnijcie po tę książkę.

To najlepsza norweska książka Non-Fiction 2017.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.