Kryminał, Dramat

Topieliska – Ewa Przydryga – Wyd. Muza

Topieliska – Ewa Przydryga

Topieliska

Topieliska to historia, która jednocześnie wciąga czytelnika w swoją fabułę, ale powoduje także dreszcze grozy przechadzające się wzdłuż pleców. Ta opowieść nie jest kolejną wymyśloną „bajeczką”. Realizm autorki w połączeniu z niezwykłym klimatem powodują odczucie, że zdarzyła się ona kiedyś naprawdę.

Pola to szczęśliwa mężatka, a także matka. Mieszkając w niedokończonym jeszcze domku rodzina ta wiedzie sobie całkiem spokojne i dostanie życie. Wtem nadchodzą Święta i Nowy Rok. Zaraz po tym jakże hucznym dniu mały synek Poli ma umówioną wizytę u pediatry. Kiedy Pola budzi się rano, okazuje się, że jej gardło nie jest w najlepszej kondycji więc cały obowiązek zawiezienia małego do przychodni spada na jej męża – Kubę.

W chwili, kiedy samochód mężczyzny wyjeżdża z podjazdu, Pola zmożona chorobą bardzo szybko zapada w dość niepokojony sen. Natomiast, kiedy kobieta otwiera oczy cały czas nosi w sobie poczucie, iż stało się coś bardzo złego. Potwierdzeniem tego okazuje się telefon z przychodni i głos, który informuje, że Jaś nie dotarł na umówioną wizytę.

Zdenerwowana Pola ubiera się najszybciej jak może, uruchamia drugi samochód i zimową porą gna na przepadłe do przychodni. W połowie drogi jednak kobietę zatrzymuje ogromny sznur aut. Długi korek zmuszą Polę do stania i czekania na jej kolej przejazdu. Nagle wiedziona jakimś dziwnym poczuciem wychodzi z auta i na nogach powoli zbliża się do mostu, gdzie policyjne taśmy i radiowozy zastępują przejazd. Jak wielkim szokiem okazuje się moment, gdy Pola widzi wrak samochodu Kuby, cały pognieciony, którego strażacy starają się wyłowić z rzeki.

Kobieta samoistnie wyobraża sobie nieprzytomnego Jasia, który zapięty w foteliku nie ma nawet szans na wydostanie się, natomiast zbita szyba po stronie kierowcy wskazuje tylko na to, że Kuba w chwili wypadku jeszcze żył i starał się uratować synka. Pola w poczuciu totalnej bezsilności pada na kolana, a w następnej chwili ogarnia ją czarny welon zapomnienia.

Topieliska to książka, w której fabuła porusza bardzo wiele wątków społecznych. Autorka w postaci kryminału, który prawdę mówiąc graniczy z rasowym dreszczowcem postarała się poruszyć dużo kwestii, o których słyszy się w dzisiejszych czasach coraz częściej. Jednak to zabieg retrospekcji użyty w książce oraz symbolika są najbardziej interesujące. Pomysł, aby wprowadzić czytelnika w świat snu, choć lepsze byłoby określenie koszmaru i pozwolenie na to, aby czytelnik sam powoli odkrywał wszystkie karty okazał się wyborny. Natomiast kreacja i przedstawienie bohaterów książki jest warta podziwu, ponieważ autorka stworzyła ich tak, że nie wzbudzają zaufania czytelnika i nie wiadomo po czyjej stronie stanąć.

https://dobrerecenzje.pl/topieliska-ewa-przydryga-wyd-muza/

Strona wydawnictwa: https://muza.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.