Trzynaście opowieści – Ksawery Pruszyński

Ksawery Pruszyński napisał bardzo dużo reportaży i artykułów publicystycznych, z prozy natomiast tylko dwa tomy opowiadań, w tym tom pt. Trzynaście Opowieści. https://dobrerecenzje.pl/?p=7098
Oryginalne wydanie książki Trzynaście Opowieści ukazało się w 1946 roku.
Trzynaście opowieści to jak mówi sam poeta „To wszystko są fakty, oprócz Trębacza z Samarkandy, bo jest to kompozycja. Ale właśnie wszyscy myśleli, że jest to prawdziwe wydarzenie, do tego stopnia, że Anders kazał zarządzić śledztwo-chodziło o tę niedzielną zbiórkę na rynku, kto dał rozkaz, skąd ta samowola”
Trzynaście opowieści to trzynaście historii o losach podchorążych i oficerów w polskiej armii na zachodzie. Polacy w armii dostali francuskie mundury i zatrzymali amerykańskie karabiny.
Mówili między sobą: ”Nie zobaczysz żadnej Polski, zagnają cię do tej rzeźni i zgnijesz jak tylu innych chłopców”.
Jednak chłopcy ci mieli jeszcze bardzo wiele do roboty nim na miejsce niemieckiej, rosyjskiej i austriackiej władzy ustaliła się władza polska.
A potem nastał rok 1914 i wojna, twarda, okrutna i bezwzględna, aż wreszcie przyszedł dzień ostatni, a był to ciężki moment.
Nie było Polski….i nie było pułku….
Ale nie wszyscy pojmowali sprawy żołnierskie.
Okazało się więc, że wnętrza czołgów są duże i ustępują miejsca skrzynkom z amunicją, a w zamian przewożono jedwab, trzewiki czy wyroby galanteryjne.
”Słyszycie, że mówią tam ojczyzna, gdzie dobrze. A Polak powiada narodom tam ojczyzna, gdzie źle, bo gdzie tylko w Europie jest ucisk wolności i walka o nią, tam jest walka o Ojczyznę i za tę walkę bić się wszyscy powinni”.
Autor w swych opowiadaniach bardzo realnie i dobitnie oddał klimat żołnierzy i oficerów polskiej armii na zachodzie.
Czytając tę książkę trzeba myśleć i rozważać, gdyż opowiadania te są nie tylko dla oka, ale również dla umysłu.
Strona wydawnictwa: http://www.wydawnictwomg.pl/