Kryminał, Dramat

Uczynkiem i zaniedbaniem – Mariusz Kanios – Wyd. Piąte Marzenie

Uczynkiem i zaniedbaniem – Mariusz Kanios

Uczynkiem i zaniedbaniem

Uczynkiem i zaniedbaniem to kryminał z kategorii takich, który trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

Na kartach tej książki, tak naprawdę zostało opowiedzianych kilka historii. Jeżeliby się przypatrzeć z bliska fabule, każdy bohater jest uczestnikiem i wnosi jakiś swój wkład w historię. Świeżo upieczony ksiądz, niewinne dziecko, policjant i na końcu oczywiście podejrzany.

Wszystko zaczyna się od momentu, kiedy z domu dziecka położonego na głębokiej wsi, znika pewien chłopczyk. Niby wydarzenie, które zdarza się prawie codziennie na całym świcie, przecież tak dużo teraz dzieci ucieka z domu. To tajemnicze zniknięcie staje się niejako kołem napędowym, które puszcza następne zdarzenia w ruch. Następują po sobie tak naturalnie, że zdawałoby się, że są ukartowane.

Po zgłoszeniu zaginięcia, policja zaczyna bliżej przypatrywać się ośrodkowi. Funkcjonariusze starają się prześwietlić wszystko, jednakże nadal mają związane ręce, ponieważ dzieci, tak samo jak i pracownicy nic nie mówią.

Nagle poza tą linią czasową, przenosimy się do Kościoła. Bohater narracji nagle zmienia się na młodego księdza, który ma za zadanie wyspowiadać wiernych. Ks. Piotr siedząc w konfesjonale nagle pomiędzy prześwitami w klatce dostrzega męską postać. Mężczyzna, klękając pierwsze co, mówi że popełnił zbrodnię. Słowa opuszczające jego usta wprawiają kapłana w odrętwienie, zostaje niejako powiadomiony kto i jak uprowadził chłopca. Niestety jak na nieszczęście ks. Piotr nie może pod żadnym pozorem ujawnić tajemnicy spowiedzi. Dlatego z myślą, iż uda mu się nawrócić porywacza postanawia poczekać na niego, w międzyczasie oczywiście wybiera się do wspomnianego domu dziecka z nadzieją, iż może pracownikom udało się jednak zasięgnąć jakichkolwiek informacji na temat porwania.

Następne wydarzenia jeszcze bardziej przemawiają na niekorzyść kapłana. Nagle nie wiadomo skąd, zostaje odnaleziony przez policję telefon zaginionego, blisko plebanii. Wszystkie, zebrane dotychczas dowody jawnie wskazują, iż ks. Piotr jest zamieszany w porwanie. Policja zjawia się na terenie Kościoła, aresztują mężczyznę i wyprowadzają na komisariat. To wszystko wydaje się być koszmarem, na dodatek młody wielebny nie może się obronić, ponieważ wiąże go tajemnica spowiedzi. Dlatego też niektórzy z funkcjonariuszy decydują się na okropny krok. Zamykają księdza w celi z przestępcami, najgorszymi szujami w więzieniu.

Uczynkiem i zaniedbaniem według mnie to nie tylko czysty kryminał, mający zabarwienie psychologii, to coś więcej niż porwania, zabójstwa i intrygi snute przez przestępców. Książka ta to odzwierciedlenie mentalności społeczeństwa w XXI wieku. Autor w fabule stara się poruszyć parę spraw, które powiedziałabym, że są dosyć głośne w dzisiejszych czasach.

Po pierwsze mamy tutaj przedstawiony problem nienawiści do duchownych, który połączony został z molestowaniem najmłodszych. Niektóre postawy bohaterów linczujących podejrzanego, któremu jeszcze nic nie udowodniono, można bardzo łatwo wskazać w najbliższych otoczeniach. Po drugie, poruszony także został problem, który wydaje się być najbardziej palący w rzeczywistym świecie – pedofilia panosząca się bezkarnie wśród dzieci w domu dziecka. Aż w końcu docieramy do ostatniego problemu – portretu psychologicznego człowieka, który został skrzywdzony w przeszłości, a teraz swoim zachowaniem stara się „uczynić coś dobrego” dla innych, snując różnego rodzaju krwawe intrygi. Osoba taka uważa, że robi dobrze, że czyni uczynek zabijając, uwalniając świat od skrzywionych psychicznie ludzi, jednocześnie nie zauważając i przede wszystkim zaniedbując siebie i to, jakie w nim zachodzą zmiany.

Uczynkiem i zaniedbaniem to historia, która dotyczy każdego z nas.

https://dobrerecenzje.pl/uczynkiem-i-zaniedbaniem-mariusz-kanios-wyd-piate-marzenie/

Strona wydawnictwa: https://piatemarzenie.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.