Przygodowe, FantasyRecenzje książek

Victoria Aveyard – „Czerwona królowa”

Victoria Aveyard  – „Czerwona królowa”

czerwona krolowa

„ Powstańmy! Czerwoni niczym świt”

Książka, którą pewnie czytali niektórzy z Was. Znana prawie na całym świecie, słynąca z historii, która zawarta w niej jest raz smutna, raz pełna niedorzecznych faktów, a nawet na krótko miłości i szczęścia.

Nastoletnia Mare jest narratorem swojej opowieści i życia. Sama  dyktuje sobie obowiązki i sama rządzi się swoimi prawami. Jest po prostu niezależna. W jej świecie pełnym oszustwa, nędzy i rozpaczy nie istnieje nic co można by uznać za szczęście. Mare należy do tak zwanej grupy Czerwonych. Jest to pokolenie, a raczej ludzie niższej w hierarchii, służący, niewolnicy, którymi arystokracja, zwana Srebrnymi, wysługuje się.  Czerwoni są ubodzy, mieszkają w domach, a nawet ruderach u schyłku zapadnięcia. Pracują ciężko od rana do nocy, aby zarobić nie tylko na siebie, ale i na resztę rodziny.  Wyróżniają ich  brak jakichkolwiek nadprzyrodzonych zdolności, czerwona krew i zwykła karnacja. Można powiedzieć – zwykli pożeracze chleba. Jednak w świecie władzy panują jeszcze Srebrni. Nadprzyrodzone zdolności mentalne nie tylko wyróżnią ich z prostackiego tłumu, są lepiej wychowani ,wyuczeni i po prostu bardziej bogaci. Największym dla nich zaszczytem jest mieć srebrzystą skórę i tego samego koloru krew. Jednak oni nie sprawują władzy absolutnej. Wyżej od nich stoi jeszcze rodzina królewska mająca w dłoni każdego obywatela ich kraju.   Tymczasem w małej wiosce położnej obok rzeki odbywają się pobory do wojska. Czerwoni niezależnie czy to dziewczyna, czy chłopak po uzyskaniu wieku dorosłości maja zaciągnąć się do wojska pod karą śmierci. Nasza jeszcze niepełnoletnia Mare nie ma pracy, nie chodzi do szkoły jednak robi coś niegodnego jej osoby. Próbując uratować siebie i przyjaciela od rychłej śmierci szuka jakiejkolwiek pomocy w ucieczce z miasta. Prawnego razu wpada na mężczyznę, bardzo przystojnego młodzieńca, który zdaje się od razu ją lubić. Następnego dnia do domu dziewczyny przychodzą straże królewscy i zabierają Mare do pałacu.  Z czasem dziwny nieznajomy okazuje się nie tym za kogo się wcześniej podawał, a sama Mare nie jest również osobą za którą mieszkając w wiosce się podawała. Tak naprawdę to sama nie wie kim jest.

Książka bardzo emocjonująco napisana. Przeczytać można ją w dosłownie dwa dni. Wynikające z tekstu tajemnice nie rozwiązują się, lecz zadają jeszcze więcej pytań niż było do tej pory. Świat intrygi i kłamstwa, w który wciągnięta jest główna bohaterka wcale jej w tym nie pomaga. Wkrótce pozna, że  w rodzinie królewskiej nie jest tak różowa  jak się podaje. Ludzie mający zdolności fizyczne i psychiczne na miarę dzisiejszych super bohaterów.

Czy naprawdę jesteście gotowi na podróż w czasie do tyłu i poznanie historii Czerwonej, która  zamieszkuje królewski pałac?

Z tego co się wcześniej dowiedziałam jest to dopiero pierwsza część trylogii o Czerwonej królowej i jej dziedzictwem nikomu nieznanym.   Najlepsze w tym wszystkim jest to, że pewien duet stworzył do tej właśnie książki piosenkę, co wiąże się również z teledyskiem.

Bardzo gorąco zachęcam do zobaczenia i przesłuchania piosenki, jak i również wcześniej do przeczytania książki.

Ocena:10/10

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.