Literatura historyczna

Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu – Walter Scott – Wyd. Mg

Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu – Walter Scott

Waverley

Waverley to wspaniała powieść historyczna, która zagłębia nas w autentyczne życie Szkotów, a zwłaszcza górali, którzy oddają życie za swojego króla i państwo.

Na początku powieści zostajemy wprowadzeni w życie Edwarda Waverleya, młodego szlachcica, którego nic nie jest w stanie żywo zainteresować. Mieszkając w bogatym majątku ojca, bohater kształci się i dorośleje z myślą, iż kiedyś w przyszłości będzie mógł brać udział w czymś wielkim, w czymś co spotęguje jego zapał i ukaże wielkie męstwo.

Rok 1745 to czas, kiedy w Szkocji narasta ognista burza, konflikt nie tylko pomiędzy władzą, ale i także swoją dłoń zaczynają podnosić wysoko do góry szkoccy górale – jakobici. Okres detronizacji dynastii Stuartów z tronu, jeszcze bardziej podburza rodowitych Szkotów i pobudza do jeszcze zacieklejszej walki o swojego króla, o niepodległe państwo.

W taki właśnie krąg ludzi, pewnego dnia wpada Edward. Ciekawym zrządzeniem losu mężczyzna znajduje się w szkockim majątku, początkowo oczywiście nie mając o tym pojęcia. Młody szlachcic odnajduje nić porozumienia ze swoim rówieśnikiem – Fergusem Mac-Ivorem. Osoba ta jednocześnie jest także głową szkockiego klanu, który w czasie, gdy Edward przybywa do majątku, przygotowuje się do drugiego, krwawego powstania.

Młody szlachcic zafascynowany osobą Fergusa i ideałami, za które kwestionuje swoją walkę aż do ostatniego tchu, nieoczekiwanie przyłącza się do klanu. Nocne zasadzki krwawe bitwy, a nawet niekiedy sytuacje, w jakich znajduje się Waverley przyprawiają go o żywsze bicie serca, a może tych czynników jest więcej. Czyż serce mężczyzny nie bije szybciej, kiedy zakocha się, znajdzie swój piękny ideał, za który gotów jest oddać życie?

Waverley to niezwykle ambitna powieść, która powstała jeszcze w czasach epoki romantyzmu. Fabuła, która zawiera elementy historii została bardzo skrupulatnie spisana, przede wszystkim przedstawia wydarzenia autentyczne. Jednakże podczas czytania, może zadziwiać nas niecodzienne prowadzenie narracji, przydługie opisy, niekiedy nawet stanowiące połowę jednego rozdziału.

Waverley to powieść historyczna, powstała z bardzo długim nakładem czasu, intencją autora zaś było przedstawienie wątku miłosnego, jak na epokę romantyzmu przystało, jednak przodującym z pewnością wątkiem była historia. Przedstawienie jej prawdziwych wydarzeń, autentyczności, jak najbardziej szczegółowo z najdrobniejszymi detalami, to właśnie było największą zaletą Waltera Scotta. Można także stwierdzić, że Wavarley to pierwsza, rzetelna powieść historyczna od której uczyli się pisać wybitni pisarze, w tym również nasz, polski Józef Ignacy Kraszewski.

Waverley można również porównać do współczesnej literatury, mam tutaj na myśli osławioną już serię Outlander. Podobnie jak w tej powieści mamy Szkotów, powstania, spiski, klany i co najważniejsze wątek miłosny, a także heroiczny koniec.

https://dobrerecenzje.pl/waverley-czyli-szescdziesiat-lat-temu-walter-scott-wyd-mg/

Strona wydawnictwa: http://www.wydawnictwomg.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.