Przygodowe, Fantasy

Wezwij Sokoła – Maggie Stiefvater – Wyd. Uroboros

Wezwij Sokoła – Maggie Stiefvater

Wezwij sokoła

https://dobrerecenzje.pl/wezwij-sokola-maggie-stiefvater-wyd-uroboros/

Wezwij Sokoła to historia, która rodzi się wprost z innego świata – fantastycznego.

Nagle czytelnik, praktycznie bez żadnego ostrzeżenia w prologu, zostaje wrzucony w inny świat. Według niektórych lepszy, albo nawet interesujący – świat snów. Autorka przedstawia nam w fabule życie pięciu osób, których historie osiągają punkt wspólny w fabule.

Na początku zostaje nam przybliżone życie Ronana Lynch’a. Poznajemy go jako bohatera dość konfliktowego już z samego wyglądu. Natomiast niepokorny charakter utwierdza w przekonaniu usposobienie Ronana. Jego historia rozpoczyna się podróżą w aucie z rodzeństwem. Trzej bracia jadą w całkowicie odmienne miejsce, niż dotychczas mieszkali. Oczywiście nasz główny bohater ma w tym pewien osobisty cel. Tym celem okazuje się jego najlepszy przyjaciel, a jednocześnie ktoś, do kogo chłopak żywi uczucia ulotne niczym deszcz. Po czasie, który spędził samotnie z dala od Adama, Ronan czuje niezwykłą tęsknotę i tym samym ekscytację z powodu ujrzenia dawno niewidzianego przyjaciela.

Ale już na samym początku, w czasie podróżny Ronan doświadcza pewnych, niebezpiecznych snów. Zamykając oczy chłopak przenosi się w całkowicie odległe miejsce, jest sam na ogromnej autostradzie, leży na samym środku, a do jego uszu dochodzi nieznany głos. Męski baryton, który szepcze do niego, nie daje się niestety odszyfrować. Tym bardziej sprawa staje się niebezpieczna, kiedy Ronan spostrzega, że podczas swojego śnienia nie ma kontroli nad własnymi umiejętnościami.

To samo również powiela się, kiedy Ronan spotyka Adama. Podczas spokojnego snu, ponownie doświadcza nieznajomej obecności, tylko tym razem chłopak doznaje większego szoku, ponieważ całkowicie traci kontrolę nad tym co się dzieje. Wszystko to, co śniło mu się, różnego rodzaju stwory i przedmioty, dziwnym sposobem umykają jego kontroli i przedostają się do świata rzeczywistego – materializują. Po tym wydarzeniu Ronan utwierdza się w przekonaniu, iż świat śniących powoli obrasta w poważne niebezpieczeństwo i ktoś, lub coś rozpoczyna swoje łowy na takich jak on.

Wezwij Sokoła to z jednej strony bardzo interesująca historia, natomiast z drugiej jakże inna, od wcześniejszych. Jako wyróżnik, pierwsze co nasuwa się na myśl to styl pisania autorki, jakże inny i przede wszystkim oryginalny.

Przyznam szczerze, iż świat snów i ich kreacji powielał się już wiele razy w książkach dla młodzieży, bądź w fantastyce. Wezwij Sokoła natomiast wychodzi przed szereg, wyróżnia się spośród tej gromadki. Być może ze względu na zamysł kreacji fabuły autorki, być może ze względu na bohaterów, którzy są ponad ramami zwykłych postaci książkowych. Myślę, że fabuła istotnie porwie czytelnika w świat łowców, zabójców, zagadek przede wszystkim śniących kreatorów. To coś wartego uwagi, a więc dajmy się ponieść snom!

Strona wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.