Kryminał, DramatRecenzje książek

Wilkie Collins – „Kobieta w bieli” – Wyd. MG

Wilkie Collins – „Kobieta w bieli” – Wyd. MG

kobieta w bieli

”Jak wielkich rzeczy może dokonać cierpliwość kobiety, odwaga i stałość mężczyzny-tego najwymowniejszym świadectwem jest ta powieść”.

Wilkie Collins to ojciec angielskiej powieści kryminalnej.

Akcja powieści to połowa XIX wieku.

Główny bohater to Walter Hartright podobnie jak jego ojciec, zostaje nauczycielem rysunku dwóch sióstr przyrodnich: Laury Fairlie i Marian Halcombe w dworze Limmeridge. Walter przechadzając się spotyka kobietę w bieli, która jest łudząco podobna do Laury, w której się nauczyciel zakochuje bez pamięci.

Kobieta ta zaważy na całym przyszłym życiu Waltera ”Ta sama postawa, kształt głowy, włosy, wszystko jednym słowem, było jakby wiernym odbiciem kobiety w bieli”.

Laura i Walter szybko zakochują się w sobie lecz Laura przyrzekła ojcu przed śmiercią, że poślubi sir Parsivala Glaydea, czy więc będzie to nieszczęśliwa miłość?

Jest tu także podwójne dno.

Gdyby Laura wyszła za mąż dochody z majątku po śmierci ojca wynoszące trzy tysiące funtów rocznie miały jej przypaść  w udziale. Gdyby zaś umarła przed mężem wówczas on miałby prawo do tych dochodów do końca życia. Gdyby zaś miała syna -syn ten stałby się dziedzicem majątku. Zatem sir Parsival Glyde poślubiając pannę Fairlie, osiągnąłby korzyść podwójną: po pierwsze trzy tysiące funtów rocznie i po wtóre dobra dziedziczne dla swojego syna (gdyby go miał).

Jak zatem potoczy się ta historia?

Czy inni też czyhają na ten majątek?

Książka ta to wymarzona pozycja dla miłośników starych książek. Autor książki był tak dumny ze swojego dzieła, że kazał je sobie wyryć na nagrobku. Powieść ta ma bardzo dużo zagadek i intryg.

Czyta się ją powoli, jest bowiem bardzo obszerna – zawiera 573 strony lecz pod koniec ostatnich rozdziałów wszystko się wyjaśnia. Tak więc trzyma czytelnika w napięciu i niepewności do samego końca. A do tego ta przepiękna szata graficzna.

Twarda oprawa i szycie sprawia, że czytelnik całkowicie zatraca się w tej lekturze, tracąc poczucie rzeczywistości. Książka jak również opisy w niej zawarte zabierają czytelnika w inny świat- XIX wiecznej Anglii, opisy społeczeństwa i oddany klimat tamtych dni.

Jeśli lubicie XIX wieczną Anglię to serdecznie zachęcam.

Książka godna polecenia.

Na pewno warto ją przeczytać.

Z pewnością jest to klasyk literatury kryminalnej.

Zachęcam więc do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.