Literatura piękna

Wiosna – Ali Smith – Wyd. W.A.B.

Wiosna – Ali Smith

Wiosna

Ali Smith to szkocka pisarka, dziennikarka, wykładowczyni akademicka, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Powieść jej autorstwa – Wiosna to jedna z czterech, które napisała w serii „Pory roku”, lecz to właśnie ona ma najbardziej polityczny wydźwięk.

Fabuła Wiosny zaczyna się historią dwóch ludzi na dworcu. Richard jest załamany, śmiercią swojej najlepszej przyjaciółki Paddy. Razem stworzyli wiele filmów, on był reżyserem, ona scenarzystką. W pewnym momencie mężczyzna mija na dworcu niezliczone rzesze bezdomnych i to właśnie skłania go do snucia różnych refleksji odnośnie życia. Bezdomni są opisywani słowem niezliczeni. Druga historia to opowieść o życiu Brit, strażniczki w ośrodku detencyjnym dla uchodźców, oraz małej dziewczynki Florence…

Wiosna snuje swoją opowieść w dość mozolnym tempie, niczym młody listek, który rozwija się ukazując swoje zachwycające piękno i barwę. Pora ta bardzo trafnie została opisana przez samą autorkę: „Miesiąc kwiatów, które można pomylić ze śniegiem, ale to także miesiąc wydłużającego się dnia” – to jedno z oblicz wiosny, z jednej strony daje początek nowemu życiu, jest odskocznią od zimy, która wszystko uśmierca, z drugiej to okres przejściowy, gdzie chłodna pora roku jeszcze nie odeszła na dobre.

Autora w swojej książce starała się poruszyć dwa zasadnicze tematy: politykę migracyjną oraz losy imigrantów, którzy borykają się z trudnymi problemami. Na przestrzeni całej fabuły, z mistrzowską precyzją pisarka ukazała ludzką twarz imigranta i uchodźcy. Wiosna to współczucie, zwykłe codzienne życie. ”Miesiąc ofiary i igraszek. Miesiąc odnowy. Miesiąc, kiedy ziemia i pąki są już otwarte, stworzenia zbudziły się z zimowego snu…” Wiosna to antidotum na nienawiść. Ali Smith stworzyła wspaniałą książkę adekwatną na to, co teraz dzieje się na świecie, na czasy, w których przyszło nam żyć.

https://dobrerecenzje.pl/wiosna-ali-smith-wyd-w-a-b/

Strona wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.