Opowiadania, Bajki, KomiksRecenzje książek

Witold Danilczuk – Danilewicz – „Sklep z pamiątkami” – Wyd. Novae Res

Witold Danilczuk – Danilewicz – „Sklep z pamiątkami” – Wyd. Novae Res

sklep z pamiątkami

Autor książki pan Witold Danilczuk – Danilewicz, opisał cztery opowiadania, które sięgają lat wojennych i wczesno – powojennych.

Pierwsze opowiadanie „Jeden rok z życia dziecka”, to historia samego autora i jego rodziny w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy to Niemcy wysiedlali ludność Warszawy. Pamięć pięcioletniego dziecka sięga ostatnich lat okupacji, a wiele zdarzeń autor zna z opowieści swoich rodziców i z pamiętnika swojego ojca. Zachowało się również wiele dokumentów z tego okresu i fotografii rodzinnych.

Wielką pasją pisarza oprócz lotnictwa było żeglarstwo. I tutaj autor opisał dwie historie: „Dziesięć w skali Beauforta” i „Jonasz”, ale skupię się na czwartym opowiadaniu tj. „Pierwszy człowiek w kosmosie” czyli podręczny poradnik pijaka. Autor opisuje Zdenka z Bielan, którego znali wszyscy, ponieważ był cieciem w kamienicy na rogu ulic Marymonckiej i Podczaszyńskiego.

Notoryczny alkoholik z czerwnofioletowym nochalem zyskał ksywę „Kinol”. Był stałym bywalcem lokalu gastronomicznego Kosmos. Otóż pewnego razu Kinol podłapał „sponsora”, czyli gościa mocno wstawionego, który jeszcze „śmierdział„ groszem. Gdy już Kinol był tak spity, że nie wiedział o świecie, położył się w barze na parapecie, a ów bar zamknięto nie zauważywszy Kinola, który spał sobie smacznie. Rano ludzie jadący tramwajem zauważyli, że w oknie baru pojawił się napis „Pierwszy człowiek w kosmosie”. To było po tym jak w radiu ogłosili, że Gagarin jako pierwszy wyleciał w Kosmos.

Zachęcam do czytania tych opowiadań, bowiem poprzez te krótkie cztery historie można zauważyć  zamiłowanie autora do książek i pasję poznawania świata.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.