Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Wrócę przed nocą – Jerzy Szperkowicz – Wyd. Znak Literanova

Wrócę przed nocą – Jerzy Szperkowicz

Wrócę przed nocą

Jest wczesny ranek 1943 roku. Mama karmi piersią maleńką Irenkę (siostrę autora). Później wychodzi, aby odebrać wyprawkę, 18 kilometrów od domu oddaną na przechowanie. Jednak nigdy nie wraca do domu….

Po prawie 50-ciu latach autor reportażu Jerzy Szperkowicz odważa się opisać śmierć matki oraz ojca. Są to przeżycia bardzo traumatyczne, krocząc śladami matki, syn opisuje reporterskie śledztwo, jednocześnie powracając do lat dziecięcych, przeżywając wszystko od nowa.

Autor pisze: ”Co mam sobie wyobrazić? Jak nienasycony sadysta bije ją w twarz, kopie dźga, okłada wyciorem karabinowym, przypala papierosem. Jak inni wybijają zęby, wyrywają włosy, naigrawają się z nagości, wmuszają wódkę i plugawią, jak zaciskają pętlę na szyi i podtapiają w beczce. Nie cofam się przed przywołaniem tych obrazów. Zwlekałem z tym pół wieku”.

Reportaż ten, to hołd złożony matce oraz ojcu, który po ponad miesiącu od śmierci mamy także zginął. Autor nigdy go już nie zobaczył.

Co wyzwala taką furię w ludziach?

Czy to ideologiczne uprzedzenie?

Czy też ślepe wykonywanie rozkazów?

Na myśl przychodzi mi tutaj książka Wołyń. Ludność w tamtym okresie była tak przerażona, wręcz sparaliżowana strachem, że podanie ofierze wody było dla nich zbyt ryzykowne. Straszne, okrutne bestialstwo obok, którego nie można przejść obojętnie…

Autor książki po prawie 50-ciu latach wrócił na Białoruś, aby postawić rodzicom krzyż. Tylko, gdzie ich prochy zostały rozsypane?

Jerzy Szperkowicz dojrzewał do tej podróży przez ponad pół wieku: ”Przez wiele lat myśl o powrocie do miejsc dzieciństwa była jak włożenie ręki w ogień”. Tym samym odsłania w swej książce ciemne strony rzeczywistości okupacyjnej – morderstwa, grabieże, gwałty, sadyzm i zezwierzęcenie Białorusinów.

Polacy to widzą i wiedzą coś o tym… Obok tej książki nie można przejść obojętnie, a gdy weźmiesz ją już do ręki i zaczniesz czytać, to nie zapomnisz jej długo. Wrócę przed nocą będzie tkwiła w twojej pamięci.

https://dobrerecenzje.pl/wroce-przed-noca-jerzy-szperkowicz-wyd-znak-literanova/

Strona wydawnictwa: https://www.wydawnictwoznak.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.