Literatura faktu, Biografia, Publicystyka

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim umrzesz – Małgorzata Węglarz – Wyd. Muza

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim umrzesz – Małgorzata Węglarz

zanim umrzesz

Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz, to książka którą najchętniej ulokowałabym w kategorii reportażu dotyczącego najbardziej pomijanej w rozmowach branży – pogrzebów. https://dobrerecenzje.pl/?p=7310

We wstępie autorka stara się przedstawić czytelnikowi aktualną sytuację, w której znajduje się owa branża pogrzebowa. Podczas czytania natykamy się tutaj na takie fakty jak, przestarzałe prawo w Polsce, które odnosi się do chowania zmarłych, statystyki ile ludzi i w jakich województwach najczęściej skłania się ku kremacji, bądź ku tradycyjnym pochówkom. Znajdziemy tutaj także sytuację, jak państwo rozpatruje rozsypywanie prochów zmarłego w publicznych miejscach, albo o ironio, dowiadujemy się, iż Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych liczy sobie już w Polsce ponad sześćdziesiąt lat i pomimo tak wielkiego i ciągle prącego na przód postępu technologicznego, władza nie ma zamiaru wdrażać nowych poprawek. Czyż to nie śmieszne, Polska wchodząc, już można powiedzieć w pełni w okres rozwiniętej technologii i cyfryzacji, nadal posługuje się prawem, które nieodmiennie obowiązuje od 31 stycznia 1959 roku.

W dalszym segmencie wstępu do książki, autorka postanowiła umieścić wywiad przeprowadzony z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego – Krzysztofem Wolickim. To właśnie dzięki tej niby krótkiej i niezobowiązującej rozmowie, tajemnice branży pogrzebowej w końcu wychodzą na światło dzienne. Czyli dowiadujemy się m.in. faktu, iż ażeby zostać właścicielem zakładu pogrzebowego, potencjalny właściciel firmy nie musi posiadać właściwego przeszkolenia, wykształcenia, ponieważ jego rola ogranicza się tylko do wypełniania paru luk w formularzu. Tak właśnie, bez żadnych kontroli, najszybciej można uruchomić takowy biznes. Mamy tutaj nawet porównanie przez samego prezesa, iż trudniej jest utrzymać przydrożną budkę z jedzeniem, niż zakład pogrzebowy, ponieważ w takim lokalu obowiązuje sanepid, czy szeroko pojęte kontrole jakości firmy. Także sprawa nie przedstawia się dość kolorowo, jakbym to określiła, ponieważ większość z nas na pewno co najmniej dwa razy w swoim życiu musi zawitać w takim zakładzie, następnie powierzyć osobom tam pracującym ciała swoich najbliższych i zapewnić im godny pochówek. Ale czym w takim razie kierować się w wyborze najrzetelniejszej firmy? Odpowiedź na to i jeszcze parę innych pytań znajdziemy w książce: Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz.

Według mnie reportaż ten powinien zostać przeczytany przez sporą liczbę odbiorców, ponieważ po pierwsze zostają bardzo dobrze tutaj omówione kwestie branży pogrzebowej, zawodu balsamisty, o którym w Polsce prawie nikt nie wie, czy chociażby czym zajmuje się tanatokosmetolog. Autorka także w przeprowadzonych wywiadach z różnymi pracownikami parającymi się takim zawodem, stara się obalić różne mity, które nie oszukujmy się, nadal funkcjonują w społeczeństwie, np. mit o łamaniu kości nieboszczyka przy ubieraniu, czy kwestia pochówku, który przekraczałby niedzielę. Na dodatek w książce: Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz pomimo wspomnianych powyżej kwestii, zostaje także poruszona sprawa pogrzebów świeckich, jak one przebiegają i kto może zostać mistrzem ceremonii, czy nawet istnieje taki zawód.

Moim zdaniem książka posiada bardzo dużo wiadomości, które prędzej czy później mogą przydać się każdemu z nas, bo przecież nie oszukujmy się, każdy kiedyś umrze, nie bójmy się tego mówić na głos.

Strona wydawnictwa: https://muza.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.