Horror, Thriller, Sci-FiPrzygodowe, Fantasy

Wybrańcy – Veronica Roth – Wyd. Media Rodzina

Wybrańcy – Veronica Roth

wybrańcy

Wybrańcy to kolejna ekscytująca książka, która weźmie wasze serca i umysły w posiadanie.

Wszystko zaczyna się praktycznie od końca. Zostajemy nagle wrzuceni w fabułę, która się skończyła. Poznajemy głównych bohaterów, każde z nich jest całkowitą odmiennością, różnią się tak bardzo, a jednocześnie istnieje pomiędzy nimi niezwykła więź, która zespala ich w grupie. https://dobrerecenzje.pl/?p=7125

Piętnaście lat temu Ziemi zagrażała zagłada. Nagle, nie wiadomo skąd pojawił się człowiek, zwany Mrocznym, który poprzez władanie magią, kawałek po kawałku rozbierał miasto co do cegiełki. Wraz z jego pojawieniem się, tajna agencja rządowa postanawia powołać projekt, a dokładnie wcielić w życie przepowiednię wygłoszoną przez wyrocznię. Piątka nastolatków zostaje wytypowana na Wybrańców, którzy poniekąd posiadają pewne predyspozycje magiczne, które mają pomóc w zwycięstwie nad Mrocznym. Tak, jak wcześniej wspomniałam, czytelnik zostaje wrzucony do fabuły, w chwili kiedy jest po wszystkim. Nikt tak naprawdę nie zastanawiał się, jak przebiegało dalsze życie bohaterów, którzy pokonali zagładę ludzkości. Czy to życie będzie opływało w niesamowite bogactwa i sławę? Czy może będzie bardziej przypominało żywot zwykłych, przyziemnych ludzi?

W miarę posuwania się fabuły na przód jesteśmy karmieni kawałkami przeszłości wspaniałej piątki w postaci przypadkowych wycinków z gazet, bądź raportami ludzi, którzy uczestniczyli w przygotowaniu Wybrańców na walkę.

Kiedy wszystko wróciło do normy i świat odnalazł stary bieg czasu, między Wybrańcami zaczyna się coś psuć. Każdy ma swoje problemy, bądź jeszcze, po upływie tylu lat nie rozliczył się z przeszłością. Wszystko to co pokazują media, czyli wspaniali, teraz już młodzi ludzie, którzy rozgromili Mrocznego jest tak naprawdę jednym wielkim kłamstwem. Ta wielka trauma, która wycisnęła ogniste piętno na psychice każdego z nich, cały czas goreje i daje o sobie znać. Albie, jeden z piątki Wybrańców nie może uporać się sam ze sobą, stacza się na sam dół i zaczyna szukać wybawienia w narkotykach, Solane, wcześniej postrzegana jako jedna z najtwardszych kobiet, ciągle jest dręczona przez koszmary. Czy tak naprawdę wygląda życie piątki wspaniałych? Problem zaczyna się jednak w chwili, kiedy nagle okazuje się, że świat w którym się urodzili – Ziemia posiada swoją równoległą siostrę bliźniaczkę, a koszmar dopiero się zaczyna.

Wybrańcy to według mnie mieszanka paru elementów gatunkowych, w dodatku to wybuchowa mieszanka. Ażeby połączyć takie chociażby elementy jak: fantastyka, science fiction i thriller potrzeba bardzo dużo czasu spędzonego nad warsztatem literackim. Według mnie fabuła została bardzo dobrze skonstruowana, akcja która jest jednocześnie wartka i wciągająca, natomiast pomysł z różnymi artykułami prasowymi, bądź raportami, które na dodatek jeszcze zostały ocenzurowane, jak w prawdziwym świecie jest genialny. Fakt, iż podczas czytania i zagłębiania się w teraźniejszą fabułę i jednoczesne karmienie czytelnika okruchami z przeszłości, które są dość często serwowane w książce, bardzo mi się podobał.

Kreacja bohaterów natomiast, tak samo jak i nietuzinkowe ujęcie działania magii są bardzo interesujące. Moją uwagę także zwróciło to, iż każdy z bohaterów posiadał zaplecze wspomnień z dawnych lat i dobrze wykreowany portret psychologiczny. Jednak wbrew pozorom, według mnie to dosyć ciężka fantastyka, szczególnie skierowana do starszej młodzieży, mającej świadomość niebezpieczeństwa świata. Jeżeli miałabym w jednym słowie określić tę książkę, to byłoby to słowo – wspaniała.

Strona wydawnictwa: https://www.mediarodzina.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.