Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Yvette Żółtowska-Darska – „Szczęsny chłopak, który odważył się być bramkarzem” – Wyd. Burda Książki

Yvette Żółtowska-Darska – „Szczęsny chłopak, który odważył się być bramkarzem” – Wyd. Burda Książki

szczęsny chłopak, który odważył się być bramkarzem

Czy znacie Wojtka Szczęsnego?

Na pewno tak, bo który z chłopców go nie zna. Wydawnictwo Burda proponuje Wam opowieść o tym ciekawym i pełnym pasji chłopcu.

Jest takie stare piłkarskie powiedzenie, że trzeba być kompletnym świrem, żeby zostać bramkarzem. Kto przy zdrowych zmysłach, chciałby stać przez 90 minut w jednym miejscu, rzucać się pod nogi rozpędzonych zawodników i chwytać piłkę, lecącą na nas z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę?

A jednak. Wojtek urodził się w Warszawie, jako młodszy syn państwa Szczęsnych.

Jego brat Janek, był tylko o dwa i pół roku starszy i rodzice traktowali ich jak bliźniaków. Zresztą obaj chłopcy byli nierozłączni. Wszyscy myślą, że Janek i Wojtek zostali sportowcami po tacie-piłkarzu. Otóż nie-sportowe geny obaj chłopcy w równym stopniu odziedziczyli po mamie.

Nie będę Wam opisywać całej kariery piłkarskiej Wojtka, bo o tym możecie sobie poczytać w tej przepięknie wydanej książce, a jedynie skupię się na niektórych faktach. Wojtek Szczęsny wszak nie rozegrał ani jednego meczu w lidze polskiej, ale za to zdobył dwa razy Puchar Anglii, był w sześciu klubach: Agrykola, Legia, Brentford, Arsenal, Roma i Juventus.

Mając zaledwie 16 lat, już wyjechał z Polski do Arsenalu Londyn, a swoje pierwsze pieniądze zarobił(jak się przyznał dopiero jako dorosły) będąc z dziadkami na wakacjach, zawsze grał na garnkach, ludzie zaś płacili mu za to, żeby przestał. Potrafił w godzinę zarobić 60 złotych. Babcia do dziś o tym nie wie, bo opalała się wtedy na plaży.

W październiku 2013 roku, gdy reprezentację objął Adam Nawałka, to dwa lata później Polska dostała się na Euro 2013 we Francji. W meczu z Niemcami Wojtek zagrał rewelacyjnie, a po spotkaniu został okrzyknięty „człowiekiem, który zatrzymał Niemcy”.

Drogi Młody czytelniku, jest to fantastyczna książka o piłce nożnej i chłopcu, który świetnie broni. Ale też jest o rodzinie, która pomimo licznych dramatów wciąż jest żywa i silna i wciąż trwa. Dlatego niektóre historie zaczynają się dobrze i dobrze się kończą. Historia Wojtka Szczęsnego i jego rodziny to fantastyczna opowieść, do której  przeczytania gorąco Was zachęcam.

Książka przepięknie wydana, w twardej oprawie, zawiera mnóstwo zdjęć Wojtka, jego rodziny, kolegów, a także żony Mariny, z ich prywatnego albumu. Napisana bardzo jasnym i zrozumiałym językiem, zawiera dużo ciekawostek z życia piłkarza. Zachęcam Cię do poczytania, z pewnością Ci się spodoba.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.