Literatura obyczajowa

Za zielonymi drzwiami – Kamila Majewska – Wyd. Szelest

Za zielonymi drzwiami – Kamila Majewska

Za zielonymi drzwiami

Za zielonymi drzwiami to bardzo sielska opowieść o miłości, której główna bohaterka nie spodziewała się znaleźć w przeciągu swojego mocno zapracowanego życia. Topos miasta, jako zguby uczuć doskonale wpasowuje się w obecną rzeczywistość. Tam gdzie jest kariera, niestety brakuje miłości.

Ania to kobieta, która postawiła na swoją karierę wszystko, co miała. Wyrwana z sielankowej polskiej wsi i życia na łonie natury, postanowiła jednak zostać kimś, pokazać iż ona potrafi zapuścić korzenie w wielkim mieście, jakim jest Warszawa. Chociaż wyraz korzenie jest tutaj nad wyraz, ponieważ żaden człowiek, tym bardziej wrzucony w wir pracoholizmu nie rozpakuje do końca swoich walizek. Obecnie piastując tak zaszczytne stanowisko, jak szefowa działu reklamy, w bardzo renomowanej agencji, zmartwieniem Ani jest tylko mała ilość zleceń.

Po paru latach wspinania się po drabinie kariery okazuje się, że główny prezes firmy umiera. Kobieta czytając testament dowiaduje się, że otrzymała spadek i to nie byle jaki. Informacja o darowiźnie, spada na kobietę, jak grom z nieba. Jest odurzona sytuacją, ponieważ wcześniej, na początku ścieżki swojej kariery jedyną osobą, którą Ania darzyła sympatią był właśnie prezes. Wówczas powstała pomiędzy nimi więź ojciec – córka. A z racji tego, iż mężczyzna był samotny większą część swojego majątku zostawił właśnie swojej współpracownicy.

To właśnie ten tajemniczy spadek staje się kołem napędowym zmian w życiu Ani. Nagle szybkie i bogate życie staje pod wielkim znakiem zapytania, ponieważ na pierwszy plan wysuwa się coś zgoła innego. Wielkomiejska kariera traci na swojej wartości, ponieważ los lubi się zabawić ludzkim kosztem. Wtem Ania doznaje czegoś, w co nie wierzyła całe swoje dotychczasowe życia, nagle do głosu dochodzą uczucia i to nie byle jakie… To od czego zawsze chciała uciec wraca do niej z powrotem z podwójną siła. Sielska, polska wieś tym razem staje się miejscem, gdzie Ania znajduje dawno zachwiany spokój. Połacie soczystej zieleni dają obietnicę na upragniony odpoczynek na łonie natury. To wszystko może być jej, ale pod jednym warunkiem.

Za zielonymi drzwiami to książka, która swoją tematyką porusza to, co najważniejsze w życiu. Pytania dotyczące przyszłości, trudne wybory i przede wszystkim uczucia, to czynniki składające się ludzką egzystencję. Czasami to, od czego uciekamy w końcu staje ponownie na naszej drodze, tak jak w przypadku Ani – głównej bohaterki. Życie jej nigdy nie rozpieszczało, wieczne udowadnianie komuś czegoś stało się najwyższym celem w życiu kobiety, analogicznie w pracy. Poprzez pęd i zachłyśnięcie się tym, co obiecuje wielkie miasto, dziewczyna zapomniała o jednym – o szczęściu i to po części ją zgubiło.

Kreacja bohaterki wyszła autorce bardzo dobrze. Zarysowana przeszłość oraz oddanie w pewnym stopniu psychologizmu postaci plasuje tę książkę dość wysoko, a w szczególności iż jest to debiut literacki. Długie monologi i przemyślenia bohaterów sprawiają, że powieść, choć w tematyce obyczajowej niesie jakiś przekaz. Rozbudowany świat przedstawiony, dokładne opisy przestrzeni oraz budynków wpływają bardzo korzystnie na odbiór książki, ponieważ fabuła nie opiera się tylko na jednym. Za zielonymi drzwiami to niezwykle przyjemna lektura, która doskonale nadaje się na coraz cieplejsze, wiosenne dni.

https://dobrerecenzje.pl/za-zielonymi-drzwiami-kamila-majewska-wyd-szelest/

Strona wydawnictwa: https://www.wydawnictwoszelest.com/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.