Literatura młodzieżowa

Zatopiony Świat – Tom Huddleston – Wyd. Wilga

Zatopiony Świat – Tom Huddleston

Zatopiony świat

Zatopiony Świat to historia, która przenosi czytelnika w zupełnie nowe, nieodkryte jeszcze do końca miejsce, gdzie każdy martwi się o siebie, stara się przeżyć z dnia na dzień.

Londyn, jaki wszyscy znamy to piękne, a także zabytkowe miejsce, gdzie pysznią się strzeliste i okazałe budynki. Jednak w Zatopionym Świecie wszystko jest na opak. Uniwersum, do którego się przenosimy to miejsce, które w żadnym calu nie przypomina stolicy Anglii. Wyznacznikiem statusu społecznego natomiast jest wielki mur, który oddziela jedną stronę miasta od drugiej. Różnica polega tutaj na fakcie, iż jedna strona miasta, ta znacznie biedniejsza to po prostu jedno wielkie pole przetrwania. Ludzie mieszkający tam przeżywają istne piekło. Połowa terenu nosząca nazwę – Wrakowisko, to przeogromny obszar, który zalany jest brudną, niezdrową wodą.

Dlatego od razu w pierwszym rozdziale zostajemy zapoznani z historią dwójki dzieci. Chłopiec – Joe, dziewczyna – Kara, to jednostki, które same na siebie pracują. Starają się wyżyć z dnia na dzień. Z tego również powodu pełnią pewien specyficzny zawód. Nielegalne połowy w miejscu Wrakowiska to właśnie ich specjalność. Kiedy jedno z nich zapuszcza się na niezbadany teren, drugie stoi na czatach.

Pewnego razu Kara i Joe dostają zadanie od swojego „pracodawcy”. Chłopiec ma nurkować, aby wyłowić rzeczy dla kolekcjonera. Jednak to nie są takie zwykłe śmieci. W miejscu gdzie teraz faluje brudna woda, w przeszłości było piękne londyńskie miasto. Kina, sklepy i inne smaczne kąski dla kolekcjonerów. Dlatego też Joe ma za zadanie zanurkować w miejscu starego kina i wyłowić pewną niespotykaną rzecz. W momencie, kiedy chłopiec zanurza się w wodzie następuje seria dziwnych przypadków. Pierwsze to, trup dryfujący w wodzie obok ręki Joego, drugi, to wypadek, kiedy chłopiec się wynurza w jego stronę z zawrotną prędkością płynie skuter wodny. Wszystko wskazuje na to, że kierowca to przestępca, nie ma innego wyjścia niż albo przejechać chłopca albo ominąć go i popełnić samobójstwo.

Wtem w ręce Joego trafia pewien świstek papieru, z pozoru śmieć, a tak naprawdę tajemnicza mapa.

Zatopiony Świat to historia przenosząca nas w zupełnie inne uniwersum, gdzie główną rolę odgrywa woda. Zupełnie inny Londyn, przedzielony przede wszystkim murem, inna mentalność – bo tak autor nawet postarał się wykreować mentalność zbiorową społeczeństwa – zadziwia. Moim zdaniem wymyślenie takiej fabuły to po prostu czysta poezja, ponieważ tak dobrze znana nam metropolia zostaje pogrzebana pod gruzami i ściekiem, na rzecz świata gdzie panoszy się zło, nienawiść i śmierć. Oprócz tego otrzymujemy także sporą dawkę przygód Joego i Kary, które zakrawają prawie o żeglugę z piratami.

W Zatopionym Świcie wszystko jest możliwe!

https://dobrerecenzje.pl/zatopiony-swiat-tom-huddleston-wyd-wilga/

Strona wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.