Kryminał, DramatRecenzje książek

Zbigniew Białas – „Rutka” – Wyd. MG

Zbigniew Białas – „Rutka” – Wyd. MG

Rutka

Zbigniew Białas urodzony w Sosnowcu opisał życie w Getcie w latach 1939-1943. Sosnowiec i Będzin to miasta do dziś bardzo smutne i posępne. Cóż trudno się dziwić, ponieważ cały ten obszar został przeklęty.

Ciąży na nim bowiem groza wydarzeń, które autor choć w małym stopniu postanowił opisać właśnie w tej książce. Historia Rutki-żydowskiej nastolatki, która nigdy nie doczekała dorosłości, to oczywiście wytwór autora wyobraźni, lecz przecież ileż takich niewinnych istot zginęło podczas drugiej wojny światowej.

Mała Rutka jeszcze przed wybuchem wojny kupiła na Starym Rynku zeszyt, w którym zapisywała wszystkie swoje myśli i marzenia-coś w rodzaju pamiętnika. Z początku wszyscy mieszkańcy miasteczka myśleli, że Niemcy wkroczywszy do Polski zaprowadzą porządek, lecz szybko przekonali się ujrzawszy na własne oczy jak oto na dziedzińcu powiesili młodego Polaka i starego Żyda. Polaka za to, że ukradł kawałek drutu z pogorzeliska, a Żyda piekarza za to, że podniósł o grosz cenę chleba.

Wszystkich nagle ogarnęła groza…

Szybko więc Niemcy założyli getto, aby Żydów z Oświęcimia i okolic przywozić tutaj. Trafiła więc i Rutka z rodziną i otrzymała grupę 1A, czyli młoda i niezatrudniona, a to oznaczało wywózkę na roboty. Rutka była ładną dziewczyną, w której kochali się wszyscy chłopcy.

Czy więc zasłużyła na taki los?

Co stanie się z nią?

Czy przeżyje wojnę?

Rutka była bardzo inteligentna i wyjątkowa, bo nie każda dziewczyna w jej wieku pisze pamiętnik, jeszcze podczas wojny.

Posłużę się tutaj cytatem z pamiętnika Rutki:

”W dzisiejszych czasach młodym Żydówkom przychodzą ponure myśli do głowy, że dzieci raczej po nich nie zostaną.

Więc może ja trochę ten zeszyt jako własne dziecko traktuję.  Bo choć nie jest to nic wielkiego, sama go stworzyłam i jest w nim dużo ze mnie”.

Autor w swej książce składa hołd nastolatce, której przyszło żyć w tak trudnych czasach. Książka swymi rozmiarami  nie jest gruba, bo zawiera nieco ponad 125 stron lecz jest tak piękna i przejmująca, że grzechem by było, aby jej nie przeczytać. A do tego jest tak fantastycznie wydana w twardej oprawie. Zachęcam Was moi drodzy sięgnijcie po tę niezwykłą książkę w wolnej chili, a przekonacie się, że jest niezwykła i urzekająca, a jednocześnie bardzo prosta i piękna.

Zachęcam bardzo do lektury.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.