Kryminał, DramatPrzygodowe, FantasyRecenzje książek

Zbigniew Nienacki – „Pan Samochodzik i templariusze” – Wyd. Siedmioróg

Zbigniew Nienacki – „Pan Samochodzik i templariusze” – Wyd. Siedmioróg

pan samochodzik i templariusze

„Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniewa Nienackiego- jest to książka pełna przygód, zabawy oraz nauki. Druga z dwunastu części serii o Panu Samochodziku i jego niesamowitych przygodach. Głównym bohaterem książki jest wspomniany wyżej Pan Samochodzik – Tomasz, historyk sztuki pracujący w muzeum sztuki w Łodzi, pasjonat zagadek, tajemnic oraz dobrej zabawy, właściciel niezwykłego auta-„pokraki” w Polsce. Człowiek nader uczciwy, choć często sięgający po zręczne fortele, które doprowadzają go do celu.

Tym razem wyrusza on na poszukiwanie skarbu templariuszy. Wraz ze swoimi towarzyszami – trzema bystrymi harcerzami, przeżywa niezliczone przygody na północnym-wschodzie Polski. Zmagają się oni z przeciwnościami losu oraz grupą konkurentów, którzy na widok artykułu w gazecie zjeżdżają się z całej Polski (i nie tylko) na poszukiwania skarbu templariuszy. Czytając tę książkę (nie pierwszy z resztą raz) powróciłam do czasów, gdy wyruszyłam wraz z Panem Samochodzikiem w niezwykłą podróż po raz pierwszy, czyli do szkoły podstawowej. Książka ta, zmienia się na przestrzeni lat, w których dorasta czytelnik. Jest to powieść dla, dosłownie, każdego wieku. Młodsi czytelnicy odnajdą w niej zagadki, ciekawe przygody, dużo zabawy oraz wyniosą z niej fantastyczne morały. Powieść ta z pewnością zaszczepi w nich żyłkę detektywistyczną oraz chęć sięgnięcia po kolejne książki z tej serii. Starsi czytelnicy dostrzegać będę w niej szczegóły, takie jak miejsca, w których dzieje się cała opisana historia, będą razem z Panem Samochodzikiem poszukiwać rozwiązania zagadki i na pewno nie jeden raz w napięciu przewracać będą strony książki czekając na rozwiązanie akcji.

Fantastycznym jest fakt, że powieść, choć podane w niej miejscowości mają  częściowo zmienione nazwy, ma swoich własnych detektywów, którzy odnaleźli na mapie szlaki Tomasza-Samochodzika, dzięki temu jest to nie tylko książka przygodowa ale też książka-przewodnik. Opisane w niej są dzieje historii (krótko i zwięźle, nie zabierają akcji, są wręcz niezbędnym wstępem do tego, aby lepiej zrozumieć wydarzenia opisane w książce), na podstawie których można zwiedzać malownicze miejsca i wczuć się w ich klimat.

Najbardziej w tej powieści podoba mi się jej uniwersalność, idealna dla każdego czytelnika, pisana lekkim i przyjemnym językiem.  Ilość stron książki też nie jest zatrważająca – 325. Format książki jest bardzo wygodny, miękka oprawa nie jest ciężka, dzięki czemu książka idealnie nadaje się w podróż. Litery nie męczą oczu. Okładka, projektu Piotra Sochy, jest przejrzysta, nie zdradza szczegółów książki, ilustruje zaś jej klimat. Zebranie całej serii książek o Panu Samochodziku formuje na półce klimatyczny obrazek.

Moja ocena: 10/10.

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.