Literatura faktu, Biografia, PublicystykaRecenzje książek

Zdarzyło się w Watykanie – Magdalena Wolińska – Riedi – Wyd. Znak

Zdarzyło się w Watykanie – Magdalena Wolińska – Riedi

Autorka książki Zdarzyło się w Watykanie Magdalena Wolińska – Riedi, jako jedna z kilkunastu kobiet mieszkała przez 16 lat za Spiżową Bramą w Watykanie. https://dobrerecenzje.pl/?p=6916

Watykan to majestat pałacowych wnętrz, słynne Loggie Rafaela, dobrze wszystkim znany Dom Świętej Marty i splot uliczek, które prowadzą na cudowne i dla nikogo niedostępne dziedzińce. To ogrody, garaże, gdzie stoją papieskie samochody, oraz drukarnia, redakcja gazety: L’Osservatore Romano, jak również przychodnia i magazyn watykańskich mebli.

Autorka książki rozmawia z dziesięcioma świeckimi pracownikami Watykanu, którzy zwierzyli się pisarce po raz pierwszy w życiu. Opowiadają niezwykłe historie, osobiste spotkania z Janem Pawłem II, niekiedy bardzo zabawne i śmieszne. ”Z Watykanu Jan Paweł II wymykał się w ubraną sutannę i narzucony na nią czarny płaszcz. Ale po opuszczeniu murów Watykanu papież zostawał tylko w koszuli i w spodniach, które miał pod sutanną. Przez kilka dobrych lat, kiedy był w świetnej formie fizycznej wędrował po górach jak kozica, w sportowych butach i narzuconej na koszulę wiatrówce.”

Wśród rozmówców znajdują się: Luciano – papieski windziarz, Antonio i Demetrio, pracujący w drukarni, Christoph komendant papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, Giuseppe pracujący w papieskich ogrodach, Valentino – watykański żandarm, Paolo – papieski inżynier, Pietro – osobisty kierowca papieża oraz Massimiliano – watykańska służba zdrowia.

Opowiadania tych bohaterów poparte są niezwykle pięknymi fotografiami, które na zawsze pozostaną pamiątką po naszym ukochanym papieżu.

Dziś dzięki tym opowieściom możemy dostrzec w postaci naszego papieża okruch tego, co gdzieś nam przez lata umknęło, o czym nie wiedzieliśmy, albo czego nie pamiętaliśmy.

Z pewnością nie było im łatwo przełamać w sobie skromność, oraz przekonanie, że nie są upoważnieni do tego, aby takie historie opowiadać. Teraz możemy być już pewni, że ich słowa i wspomnienia są bezcenne, a my czytelnicy z ochotą i zapartym tchem czytamy te opowieści.

Magdalena Wolińska – Riedi jest też autorką bestsellerowej powieści Kobieta w Watykanie, a teraz proponuje nam swoją nową książkę: Zdarzyło się w Watykanie, oraz niezapomniane przeżycia.

Książka w miękkiej oprawie, zawiera 10 rozdziałów i 280 stron, a także kilkanaście fotografii z prywatnego albumu papieża. Czyta się ją bardzo szybko, bowiem litery są duże.

Zachęcam i zapraszam do jej przeczytania, lektura ta jest godna polecenia.

Strona wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.