Opowiadania, Bajki, Komiks

Zuchwały Plan – Weronika Kurosz – Wyd. Nowa Baśń

Zuchwały Plan – Weronika Kurosz

Zuchwały Plan

Zuchwały Plan to wspaniała opowieść o wolności, przyjaźni, a także o zaufaniu. Autorka postanowiła stworzyć fabułę wybierając za bohaterów zwierzęta. Konie od zawsze uważane były za symbol wolności, szczególnie te żyjące w stadach. Każdy krajobraz uwieńczony na płótnie zawierał niekończące się połacie zielonych pastwisk, na których dumnie prezentowały się dzikie rumaki.

Na początku książki czytelnik znajduje się wśród uwięzionych koni. Nieprzyjemny wagon przemysłowy wiezie te piękne istoty na pewną śmierć. Wśród wierzchowców różnego wieku znajduje się jedna klacz, która dzieciństwo przeżyła w otoczeniu dzikiego stada, która wraz z matką przemierzała dzikie stepy zielonych gór. Jak to się stało, że nagle znalazła się na drodze ku niechybnej śmierci?

W wagonie pośród ciemności Akila poznaje różne charaktery swoich pobratymców. Jako przywódczyni stara się podnieść na duchu inne konie, tym samym podżegając do buntu. Obiecuje poczucie wolności, galop po niezmierzonych połaciach ziemi. Wszystko to, czego konie ze stajni zupełne nie znają. Nie jest łatwo przekonać tych, którzy pogodzili się ze śmiercią, nastroje w wagonie są różne, inni zaprzeczają, drudzy postanawiają wszystko obrócić w żart, nikt nie chce uciec.

Akila w końcu zmuszona jest przytoczyć miażdżący argument, który na dobre przekonuje grupę koni i wszyscy wspólnie obmyślają plan ucieczki. Jednak czy tak łatwo zbiec ludziom, tym bardziej, kiedy konie mają na sobie włożone kantary z długimi linami więżącymi je jednocześnie. W wagonie znajdują się różne konie, piękne czarne ogiery, klacze, które podupadają wiekiem czy trzymająca się z dala klacz, która w ogóle nie zabiera głosu w sprawie ucieczki.

Czy grupa tak bardzo różniących się od siebie charakterów znajdzie wspólny język i stanie się prawdziwym stadem?

Zuchwały Plan to opowieść, która już od samego początku łapie za serce. Obraz koni jadących w niesamowitym ścisku na pewną śmierć od zawsze był czymś co starałam się unikać. Tutaj jednak autorka zdecydowała się na opowieść nie tylko o wolności i braterstwie. Na przestrzeni całej książki czytelnikowi dane jest poznać przeszłość każdego z osobna bohatera. A co najlepsze w tym wszystkim, konie potrafią mówić i prowadzą dialogi ze sobą! Co ciekawe imiona każdego z osobna pochodzą z języka łacińskiego, przykładowo Aquila to orzeł. Moim zdaniem to wspaniały pomysł. Pomimo, iż książka zaliczana jest do literatury dziecięcej, podczas czytania bawiłam się doskonale. Lektura Zuchwałego Planu przypomniała mi o poczuciu wolności, widoku soczysto zielonych pastwisk i przynależności do „stada”, bo każdy z nas właśnie takie „stado” posiada.

Od tej książki nie da się uciec. Znakomita robota!

https://dobrerecenzje.pl/zuchwaly-plan-weronika-kurosz-wyd-nowa-basn/

Strona wydawnictwa: https://www.nowabasn.com/

Zobacz także

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.